Na największe parkiety Europy i USA powrócił popyt

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 16-09-2005, 16:44

Kończąca tydzień sesja na zachodnioeuropejskich giełdach przebiega w zdecydowanie lepszych nastrojach niż poprzednie. Od rana indeksy rosną napędzane dobrą koniunkturą wśród spółek surowcowych. Poprawa notowań w tym sektorze to w głównej mierze rezultat optymistycznych oczekiwań odnośnie przyszłych wyników producentów metali i energii.

Kończąca tydzień sesja na zachodnioeuropejskich giełdach przebiega w zdecydowanie lepszych nastrojach niż poprzednie. Od rana indeksy rosną napędzane dobrą koniunkturą wśród spółek surowcowych. Poprawa notowań w tym sektorze to w głównej mierze rezultat optymistycznych oczekiwań odnośnie przyszłych wyników producentów metali i energii.

Rynki spokojnie przyjęły prezentację najnowszych danych makro. Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w lipcu o 0,2 proc. Z kolei inflacja wyniosła w sierpniu 2,2 proc. i była taka sama jak miesiąc wcześniej. Natomiast ceny konsumpcyjne w ujęciu m/m wzrosły o 0,3 proc. po spadku o 0,1 proc. w lipcu. W ujęciu rocznym inflacja bazowa utrzymała się na poziomie z lipca – 1,3 proc.

Dzisiejsza sesja we Frankfurcie jest ostatnią przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech. Budzą one ogromne emocje, co przekładało się w ostatnich dniach na sytuację indeksu DAX. W piątek podjął on próbę odrobienia wcześniejszych strat.

BHP, największa na świecie spółka górnicza dodaje około 1,5 proc. do swojej wyceny. Z kolei Rio Tinto, zajmująca trzecią pozycję w branży spółka, zyskuje niemal 2 proc. Wczoraj szwajcarski bank UBS podwyższył rekomendacje i ceny docelowe dla obu koncernów.

Dobrą passę kontynuują walory BP, największej na Starym Kontynencie spółki rafineryjnej. Ich kurs rośnie momentami ponad 1,3 proc. i znajduje się obecnie na najwyższym od ponad miesiąca poziomie. Rekordowy poziom wyceny osiągnęły papiery największej włoskiej firmy paliwowej, Eni. Gazeta Jornal de Negocios doniosła, że Petroleo Brasileiro i Galp Energia podjęli decyzje w sprawie złożenia wspólnej oferty na przejęcie brazylijskiego oddziału Eni, Gas Brasiliano.

Ponad 1 proc. tracą udziałowcy Veolia Environnement. Największa na świecie spółka wodociągowa poinformowała o spadku wyniku netto w pierwszej połowie roku. Wzrósł za to zysk operacyjny i sprzedaż. Na dodatek firma potwierdziła tegoroczną prognozę, co jednak nie usatysfakcjonowało graczy.

Zapowiedź spadku marży zysku w tym roku o ponad 2,5 proc. osłabiła notowania akcji firmy kosmetycznej Clarins.

Sięgającym ponad 4 proc. wzrostem mogą pochwalić się akcje największego duńskiego teleoperatora TDC. Piątkowy Financial Times napisał, że grupa firm specjalizujących się w wykupach aktywów, prowadzona przez Apax Partners Worldwide przedstawiła ofertę przejęcia o wartości 11,6 mld USD.

W równie dobrych nastrojach co w Europie rozpoczął się handel na amerykańskich giełdach. Jedną z przyczyn wzrostu indeksów była informacja o wielkości kapitału zaangażowanego przez zagranicznych inwestorów na rynku USA w lipcu. Nabyli oni amerykańskie aktywa o wartości 87,4 mld USD. Tymczasem analitycy spodziewali się wielkości na poziomie „zaledwie” 60 mld USD.

Po godzinie handlu indeks Dow Jones IA zyskiwał 0,41 proc, zaś Nasdaq Composite rósł o 0,30 proc.

Wycena akcji Intela, lidera światowego rynku mikroprocesorów zwyżkuje ponad 1,1 proc. CS Firts Boston podniósł gigantowi ocenę inwestycyjną do poziomu „neutralnie” z „niedoważaj”. Zdaniem specjalistów obecny poziom kursu odpowiada zagrożeniom ze strony utraty udziałów w rynku i erozji zysków wywołanych spadkiem cen. Dzięki podwyższeniu ratingu przez analityków Deutsche Banku rośnie cena papierów Exxon Mobil. Rekomendujący zalecają zakup papierów jedynego przedstawiciela sektora paliwowego w średniej DJ.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane