Na największych giełdach Europy przeważa popyt, w USA jest bardzo nerwowo

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 10-11-2005, 16:15

Dzięki dobrym wynikom niektórych dużych banków i ubezpieczycieli, największe europejskie parkiety notują w czwartek wzrosty indeksów. Impuls do wzrostów dał także spadek cen ropy poniżej bariery 59 dolarów za baryłkę.

Dzięki dobrym wynikom niektórych dużych banków i ubezpieczycieli, największe europejskie parkiety notują w czwartek wzrosty indeksów. Impuls do wzrostów dał także spadek cen ropy poniżej bariery 59 dolarów za baryłkę.

Wycena papierów holenderskiego ING momentami rośnie o ponad 2,5 proc. Firmie dzięki 21-proc. wzrostowi zysku w III kwartale udało się przebić prognozy analityków. Nieco niższą zwyżkę notują papiery wicelidera rynku, Aegona. Firma zarabiała głównie na polisach na życie sprzedawanych na amerykańskim rynku. Na fali branżowego optymizmu rosną też kursy akcji Axy i Aviva.

Ponad 2 proc. rosną notowania niemieckiej grupy finansowej HVB przejmowanej przez włoskie Unicredito. O niemal 50 mln EUR HVB zdołał przebić prognozę zysku opracowaną przez analityków. Po podniesieniu szacunków tegorocznego zysku na wartości zyskują też papiery Bank Austria Creditanstalt, który również jest przejmowany przez Włochów. Zresztą wartość akcji Unicredito również zwyżkuje.

Największa na świecie spółka użyteczności publicznej, niemiecki E.ON osiągnęła w minionym kwartale rekordowy wynik netto. Rynkowemu potentatowi pomógł wzrost cen energii elektrycznej i sprzedaż części aktywów.

Cieszą się akcjonariusze Siemensa. Największa niemiecka spółka inżynieryjna pochwaliła się co prawda spadkiem zysków, ale w najbardziej strategicznych działach swojej działalności okazały się one lepsze od pierwotnie zakładanych.

Dobre rezultaty nie sa jednak zawsze podstawą do wzrostu notowań. Tak jest choćby w przypadku jednego z liderów rynku napojów alkoholowych Pernod Ricard. W pierwszym kwartale swojego roku finansowego grupa kapitałowa spółki odnotowała 55 proc. wzrost sprzedaży. Kurs akcji zniżkuje mimo to o 2 proc. Trzba jednak nadmienić, że bez przejęć przychody Pernod wzrosły jedynie o 7 proc.

Po korekcie na rynku paliwowym, wywołanej wyższymi od oczekiwanych stanami rezerw w Stanach Zjednoczonych pod kreską znalazły się walory spółek rafineryjnych. O ponad pół procent zniżkuje kurs brytyjskiego BP.

Po słabym otwarciu wskaźniki amerykańskich giełd odrobiły straty i zaczęły rosnąć w pierwszej fazie notowań. Nerwowość jest jednak duża, gdyż do zakupów akcji nie zachęcają opublikowane dzisiaj dane makro, choć z drugiej strony, mogą one zasugerować Fed wstrzymanie podwyżek stóp procentowych.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2 tys. i wyniosła 326 tys. Specjaliści oczekiwali że będzie ich 320 tys.Z kolei deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł we wrześniu do rekordowego poziomu 66,1 mld USD z 59,3 mld USD w sierpniu. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 61,5 mld USD. W dużej mierze to zasługa silnego dolara i wysokich cen ropy.

Po nowych informacjach o programie skupu akcji i dywidendzie w centrum zainteresowań inwestorów znalazły się papiery lidera światowego rynku mikroprocesorów, Intela. Kurs jego akcji rośnie o ponad 1,5 proc.

O kolejnym pechu mogą mówić udziałowcy General Motors. Akcje największego na świecie producenta samochodów tracą ponad 5 proc. na wartości po informacji, że spółka zmuszona będzie zrewidować swoje wyniki od 2001 r. po wykryciu w nich błędów księgowych. M.in. zysk netto w 2004 r. został zawyżony o 400 mln USD. Dzień wcześniej kurs GM osiągnął 13-letnie minimum po spekulacjach Deutsche Banku w kwestii negatywnego przełożenia się na spółkę problemów zbankrutowanego dostawcy części Delphi.

Po środowej publikacji słabego raportu kwartalnego (spadek zysków) przecena stała się udziałem walorów dostawcy rozwiązań sieciowych, Cisco Systems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na największych giełdach Europy przeważa popyt, w USA jest bardzo nerwowo