Na nowe warunki musi się zgodzić pracownik

Maurycy Organa
opublikowano: 06-02-2009, 00:00

W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania pracodawców rozwiązaniami prawnymi, które ułatwiają elastyczne zarządzanie czasem pracy. W porównaniu z ustawodawstwem innych państw europejskich polskie prawo pracy daje dość niewielką możliwość kreatywnego działania w tym zakresie, ale łączne wykorzystanie kilku instrumentów prawnych pozwala w większości przypadków osiągnąć efekty oczekiwane przez klientów.

Zarówno obniżenie płacy, jak i skrócenie czasu pracy to zmiany niekorzystne dla pracownika, które nie mogą być wprowadzane jednostronną decyzją pracodawcy. W każdym takim przypadku trzeba uzyskać zgodę pracownika. Różna może być jedynie jej forma. Może być to zgoda każdego z pracowników z osobna, wyrażana poprzez podpisanie aneksu do umowy o pracę, lub też wyrażana w sposób milczący, a więc gdy pracownik, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające warunki zatrudnienia, nie odmówił przyjęcia tych nowych warunków pracy. Innym rozwiązaniem jest zawieranie porozumień z przedstawicielami pracowników lub ze związkami zawodowymi.

Zamrożenie płac na dotychczasowym poziomie jest zasadniczo dopuszczalne i nie wymaga zgody pracowników, chyba że np. w umowach o pracę, układach zbiorowych lub regulaminach wynagradzania ustalono w danym zakładzie pracy coroczną indeksację płac. Nie będzie możliwe "zamrożenie" płac również wtedy, gdy wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimalnego, oraz np. w stosunku do pracowników zatrudnionych w służbie cywilnej, których wynagrodzenie jest ustalane jako określony mnożnik wskaźnika bazowego ustalanego corocznie na innym (wyższym) poziomie w ustawie budżetowej.

Maurycy Organa

radca prawny z Kancelarii Babiaczyk Skrocki i Wspólnicy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maurycy Organa

Polecane