Na obecnym rynku „niedźwiedzie” mają minimum 75 proc. akcji w portfelu

opublikowano: 26-01-2021, 07:46

W normalnym świecie inwestor określany jako „niedźwiedź” sprzedaje. Obecnie na rynku w USA jest nim inwestor, który jest tylko trochę mniej „byczy” niż pozostali.

Najnowsze badanie amerykańskiego National Association of Active Investment Managers (NAAIM) pokazało, że „niedźwiedziem” jest inwestor, w którego portfelu akcje stanowią tylko 75 proc.

- Zatykasz nos i kupujesz. Akcje całkowicie oderwały się od fundamentów – powiedział w telewizji Bloomberg David Kudla, szef strategii inwestycyjnej w Mainstay Capital Management.

fot.BRYAN R SMITH/Reuters/Forum
fot.BRYAN R SMITH/Reuters/Forum

NAAIM, którego członkami są m.in. doradcy inwestycyjni z 200 firm zarządzających ponad 30 mld USD aktywów, wskazuje w raporcie, że historyczną tendencją było 65 proc. akcji w portfelu. W ostatnim czasie wpływ na rynek mają fundusze hedgingowe, które rzuciły się do kupowania akcji, na spadek ceny których mocno postawiły. Tzw. pokrywanie pozycji krótkiej sprzedaży było we wtorek tydzień temu najwyższe od kwietnia 2018 roku, poinformował Goldman Sachs.

Inną anomalią, na którą zwracają uwagę eksperci, są reakcje rynku na zyski spółek. W tym roku te, które podwyższają prognozy, są notowane średnio o 20 pkt. bazowych gorzej niż rynek na pierwszej sesji po przekazaniu wiadomości. Wcześniej przez ponad dekadę było to średnio 2 pkt. procentowe powyżej rynku, poinformował Bank of America.

- To, czy spółka jest obecnie wśród najlepiej czy najgorzej notowanych nie ma nic wspólnego z perspektywą zysków – głosi raport strategów banku. – Kiedy notowania odrywają się od fundamentów zwykle winna jest spekulacja – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane