Czytasz dzięki

Na oszczędzanie nigdy nie jest za wcześnie

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-11-2019, 10:56

Z roku na rok stopniowo, ale wciąż powoli, rośnie liczba osób świadomych konieczności samodzielnego zabezpieczenia na emeryturę.

Niestety, wciąż niewiele z nich wykorzystuje do tego instrumenty pozwalające na osiągnięcie dodatkowych korzyści. Na koniec pierwszego półrocza 2019 r. prowadzonych było zaledwie około 1 mln rachunków IKE i 700 tys. rachunków IKZE. Na około 16 mln Polaków aktywnych zawodowo nie jest to wysoka liczba.

dyrektor banku, odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim
Zobacz więcej

DANIEL SZEWIECZEK

dyrektor banku, odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim

1. Dlaczego warto pomyśleć o IKE lub IKZE? Oszczędzanie na emeryturę to długotrwały proces, a gromadzone pieniądze kuszą, by wydać je np. na przyjemności — przecież do emerytury zostało jeszcze wiele lat i mamy optymistyczne poczucie, że na oszczędzanie jest jeszcze dużo czasu. Tymczasem każda wypłata może zniweczyć dotychczas wypracowany zysk i rodzi ryzyko, że po już zgromadzone pieniądze będziemy sięgać częściej. Konieczna jest samodyscyplina. Dobrym pomysłem jest zatem oddzielenie oszczędności emerytalnych od tych gromadzonych z myślą o innych celach, np. poprzez wykorzystanie do tego dedykowanych produktów emerytalnych, tj. IKE lub IKZE. Wybór IKE lub IKZE pozwoli też nie tracić z oczu celu jakim jest emerytura. Długoterminowy horyzont tych produktów pozwoli nam uniknąć podejmowania decyzji pod wpływem chwilowych emocji i wahania koniunktury.

2. Jakie korzyści dają oba produkty? Oprócz możliwość uzyskania zysków z oszczędzania bądź inwestowania oba produkty dają dodatkowe korzyści podatkowe. Dla gromadzącego pieniądze na IKE osiągnięte zyski są zwolnione z podatki w przypadku wypłaty po ukończeniu 60 roku życia (lub 55 i uzyskaniu praw emerytalnych). Jeżeli jednak zdarzy się konieczność wcześniejszej wypłaty, zyski będą standardowo obciążone tylko podatkiem w wysokości 19 proc. Szybciej benefity podatkowe można uzyskać oszczędzając na IKZE. Dokonane w danym roku kalendarzowym wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i pomniejszyć płacony poda- tek. Przy rocznym limicie wpłat, który w 2019 r. wynosi 5,7 tys. zł można zatem uzyskać nawet 1830 zł odliczenia od podatku. Wypłaty, które można dokonywać po ukończeniu 65 roku życia nie będą obciążone podatkiem od dochodów kapitałowych, ale zostaną opodatkowane ryczałtowym podatkiem w wysokości 10 proc. wypłacanej kwoty.

3. Systematyczność jest ważniejsza niż wysokość wpłat. Nawet gdy do dnia przejścia na emeryturę pozostaje nam jeszcze sporo lat. to na rozpoczęcie zbierania dodatkowych pieniędzy nigdy nie jest za wcześnie. Na początku tej drogi wystarczy, że zyskamy nawyk regularnego odkładania kapitału na przyszłość. Takie podejście umożliwia zarówno dostępne w ING Banku IKE, na które minimalna wysokość jednorazowej wpłaty to 50 zł oraz IKZE, na którym możemy odkładać nawet 1 zł. Wybierając w dłuższej perspektywie jaką jest emerytura, nawet najbardziej konserwatywny sposób oszczędzania możemy odnieść duże korzyści. Przy takim horyzoncie warto zdecydować się na znacznie bardziej efektywne możliwości zainwestowania kapitału, które dodatkowo dają korzyści podatkowe. P

DANIEL SZEWIECZEK
dyrektor banku, odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komentarz partnera sekcji

Polecane