Na otwarciu niewielkie zmiany zł i rentowności oblig

opublikowano: 14-10-2002, 10:09

Godzina 9.50 (Reuters) - Złoty rozpoczął poniedziałkowe notowania od wzrostu względem dolara, ale spadku wobec euro. Rentowność obligacji skarbowych utrzymywała się na prawie niezmienionym poziomie, gdyż - zdaniem dealerów rynek oczekuje publikacji danych o wrześniowej inflacji.

* Dolara wyceniano na 4,1160 złotego, wobec 4,128 w piątek, a euro było warte 4,0662, wobec 4,063 w piątek.

* Rentowność obligacji zmieniła się jedynie nieznacznie. Średnia rentowność obligacji pięcioletnich (PS0507) oscylowała tuż poniżej poziomu 6,7 procent, a 10-letnich (DS1013) na poziomie 6,1 procent. Różnica rentowności niemieckich obligacji skarbowych - bundów - wobec polskich papierów wyniosła powyżej 285-160 punktów bazowych.

* W krótkim okresie rynki będą skupiały uwagę na wtorkowej publikacji wrześniowych danych dotyczących inflacji. Zdaniem analityków ankietowanych przez Reutera utrzyma się ona na rekordowo niskim poziomie 1,2 procent rok do roku.

* Jednakże, zdaniem dealerów, poziom inflacji w zeszłym miesiącu - chyba, że okaże się on niższy niż szacują analitycy - najprawdopodobniej nie spowoduje wzrostu oczekiwań na obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) w tym miesiącu.

* Z 18 analityków ankietowanych, tylko dwóch oczekiwało obniżenia stóp na najbliższym posiedzeniu RPP, które odbędzie się w dniach 23-25 października.

* W ankiecie Reutera analitycy prognozują, że do końca roku RPP obniży stopy jeszcze o 50 punktów bazowych.

* Dealerzy spodziewają się, że złoty jak i polskie papiery dłużne będą podlegały nerwowym wahaniom przed irlandzkim refrendum dotyczącym rozszerzenia Unii Europejskiej (UE).

* Ich zdaniem wzrosty na rynkach są ograniczane przez niepewność co do wyniku sobotniego referendum. Ewentualna odpowiedź negatywna mogłaby, poza obawami o opóźnienie procesu rozszerzenia, również odroczyć proces nominalnej konwergencji rentowności polskich obligacji.

* Rynki nie zareagowały na wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Leszka Balcerowicza, który powiedział, że rok 2005 jako docelowy termin sprostania kryteriom z Maastricht, powinien zmobilizować rząd do szybkiego wprowadzenia reform fiskalnych, niezbędnych w celu ograniczenia deficytu budżetowego.

* Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów ma zaoferować bony skarbowe o wartości 900 milionów złotych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na otwarciu niewielkie zmiany zł i rentowności oblig