Na parkiecie doszło do znaczącego odbicia

Marek Druś
27-07-2001, 00:00

Na parkiecie doszło do znaczącego odbicia

Po kilku słabych sesjach na warszawski parkiet zawitały wreszcie wyraźne wzrosty. Głównym motorem zwyżek był znaczny popyt na akcje blue chipów i spółek IT. Zainteresowanie inwestorów skupiło się jednak na udziałach Elektrimu, które rekordowo zdrożały przy największym udziale w obrotach rynku.

W związku z ostatnimi wydarzeniami, m.in. wycofaniem przez Vivendi wniosków o arbitraż, można przypuszczać, że tak duży popyt na udziały spółki to przede wszystkim efekt oczekiwań na pozytywny efekt zakończenia negocjacji w sprawie finalizacji umowy zawartej między władzami Elektrimu i Vivendi.

Pozostałe spółki telekomunikacyjne również cieszyły się dużym popytem. Przez większą część sesji wyraźnie drożały akcje Netii, jednak pod koniec notowań popyt na nie osłabł. Od rozpoczęcia notowań umiarkowanie drożały akcje TP SA. Większy wzrost ceny udziałów spółki hamowała wiadomość o wszczęciu przez UOKiK kolejnego postępowania przeciwko spółce oraz niepewność co do porozumienia między MSP i France Telecom na temat zbycia pakietu udziałów spółki.

W sektorze spółek informatycznych przeważały wzrosty. Zdrożały w komplecie akcje tzw. wielkiej piątki, Prokomu, Optimusa, Softbanku, Comarchu i Computerlandu. Zwyżkom przewodził Optimus, który zaskoczył niedawno rynek wielkością zysków po zakończonym kwartale. Po serii spadków wreszcie odbił w górę kurs Softbanku. Cena jego akcji wzrosła wyraźnie przy największym udziale w obrotach całego sektora.

Wśród banków po raz kolejny znacznym popytem cieszyły się akcje BRE Banku. Nie wiadomo, jakie jest jego źródło. Ostatnim spekulacjom na temat skupowania papierów spółki zaprzeczył podejrzewany o to Commerzbank. Pod koniec notowań mocno zaczęto kupować udziały Pekao, co doprowadziło do wyraźnej zwyżki kursu banku.

Obroty wzrosły w porównaniu ze środowymi, choć nadal były niskie. Do tego ponad 35 proc. pochłonął handel papierami tylko dwóch największych telekomów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na parkiecie doszło do znaczącego odbicia