Na parkiecie spadki, trzyma się TP SA

GRA
opublikowano: 14-09-2009, 09:47

Poniedziałkowa sesja zaczyna się na  czerwono. WIG20 traci 1,3 proc., a mWIG40 zniżkuje o 0,9 proc. 

Wśród spółek z WIG20 przed spadkami chroni się na razie tylko TP SA. Najmocniej tanieją BZ WBK i Bioton.

Tanieje też KGHM, choć groźba strajku w miedziowej firmie jest coraz bardziej realna. Strajk może wybuchnąć w ciągu 14 dni, jeśli m.in. nie zostaną zaprzestane procedury związane ze sprzedażą przez MSP akcji KGHM (państwo chce sprzedać 10 proc. papierów KGHM).

Sporo się dzieje w „stajni” znanego inwestora Krzysztofa Moski. Plast-Box rośnie o 0,4 proc., Lentex tanieje o 2,9 proc., Novita traci 0,2 proc., a Hygienika jest na 1,2 proc. minusie. Zamieszania wprowadziła niedawna transakcja zakupu przez Moskę udziałów w Stelli-Pack, producencie worków na śmieci. Przed weekendem okazało się, że zaangażowanie kapitałowe w Stellę-Pack planuje Lentex, a wcześniej współpracę operacyjną zaczął też rozważać Plast-Box.

Tanieje Wasko (-2,3 proc.), i nie pomagają mu informacje z dzisiejszego „Parkietu”. Zarząd firmy zapowiedział na łamach gazety, że do końca roku ma szanse zdobyć kilka dużych umów w sektorze publicznym. Dzięki nim jej obroty skoczą w tym roku do 300 mln zł (po półroczu jest to 100 mln zł).

Nie ma na razie handlu na Mispolu. „Parkiet” pisze dziś, że jeden z akcjonariuszy producenta pasztetów – Marek Jutkiewicz (założyciel napojowego Hoopa) – zamierza objąć część akcji nowej emisji. Nie wiadomo jednak, czy w wyniku transakcji jego udział w kapitale wzrośnie, czy spadnie.

Tanieje Pamapol (-6,5 proc.), giełdowy konkurent Mispolu. „Parkiet” donosi dziś, że dopiero w ostatnim kwartale roku producent dań gotowych przedstawi strategię na lata 2010-2011 i zaktualizuje program inwestycyjny na najbliższe dwa lata.

- Zagrożeniem dla Pamapolu jest kurczący się rynek dań gotowych (wg MEMBR o 2,3 proc. w I półroczu), choć akurat spółka tego nie odczuwa – zauważają analitycy DM PKO BP.

„Rzeczpospolita” donosi dziś, że AmRest (-1,1 proc.) planuje kolejny etap ekspansji. Władze chcą położyć mocniejszy nacisk na segment casual, który lepiej znosi dekoniunkturę niż wyższe segmenty rynku gastronomicznego.

- Strategia AmRestu nie powinna dziwić. Najniższe segmenty(czyli np. casual) praktycznie nie odczuwają efektu spowolnienia gospodarczego, czego nie można powiedzieć o wyższych segmentach – zauważa w dzisiejszym komentarzu Marcin Sójka, analityk DM PKO BP.

Nie zmienia się na razie kurs innej spożywczej spółki – Indykpol. Mięsna firma zapowiedziała na łamach „Parkietu”, że w II półroczu może poprawić wyniki (już I półrocze było niezłe). A w przyszłym roku jej przychody mają wzrosnąć o około 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Na parkiecie spadki, trzyma się TP SA