Na początku grudnia w Katowicach kongres Impact fintech’17

PAP
opublikowano: 24-11-2017, 06:54
aktualizacja: 24-11-2017, 06:55

Poświęcony sektorowi innowacji finansowych kongres Impact fintech’17 odbędzie się 6 i 7 grudnia w Katowicach. Jego uczestnicy mają rozmawiać o pomysłach, rozwiązaniach i regulacjach wpływających na tę gałąź gospodarki, rozwijającą się na styku technologii i finansów.

Na fundamentalne znaczenie rozwoju sektora FinTech dla polskiego rynku finansowego i całej gospodarki wskazali autorzy opublikowanego w połowie listopada raportu, który powstał z inicjatywy KNF oraz resortów rozwoju i finansów. Zaznaczono w nim m.in., że Polska ma możliwości, aby stać się jednym z kluczowych centrów innowacji finansowych w Europie.

Według organizatorów katowickiego wydarzenia, weźmie w nim udział ponad 1000 osób z 30 krajów świata, wśród nich 150 światowej klasy ekspertów. Obok praktyków sektora zapowiedziano udział przedstawicieli rządu: minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Zdzikota oraz wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotra Dardzińskiego.

W kongresie mają też uczestniczyć przedstawiciele organizacji zrzeszających firmy z obszaru fintech z całego świata czy startupów.

Jak podali organizatorzy, program Impact fintech’17 zakłada m.in. analizę praktycznego zastosowania technologii blockchain (chodzi o tworzenie zdecentralizowanych i rozproszonych struktur, mogących obsługiwać przetwarzanie płatności i zapisy księgowe) czy dyskusję nad potencjałem płatności mobilnych i portfeli cyfrowych.

Ważnym tematem mają być kluczowe dla możliwości rozwoju branży regulacje. Rozważane mają być kwestie polityki kredytowej i prezentowane innowacje w zakresie zaawansowanych analiz, otwartych platform, chmur obliczeniowych, technologii biometrycznych, pozyskiwania danych zewnętrznych i rozszerzonej inteligencji. Głównym wydarzeniom towarzyszyć mają m.in. konkurs dla startupów czy spotkania z możliwością otwartej rozmowy z wybranymi ekspertami.

O nowoczesnej polskiej branży finansowej, jako sektorze, który staje się jednym z polskich filarów gospodarki 4.0, wiceminister Emilewicz mówiła w połowie listopada br. podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem. „Dla osłody wszystkim tym, którzy bronią tradycyjnego systemu bankowego – w Polsce ten tradycyjny system bankowy, jak PKO BP, jest pionierem wdrożeń rozwiązań fintechowych, rozwiązań 4.0. I z całą pewnością, gdy mówimy, gdzie są nasze mocne strony, system bankowy jest jednym z tych pionierów zmian w zakresie operacji w ogóle w Europie” - wskazała.

Również podczas Kongresu 590 Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła raport na temat rozwoju innowacji finansowych. Wśród wniosków z raportu KNF wskazała, że największym problemem hamującym rozwój innowacji finansowych w Polsce jest brak pewności prawnej.

Raport jest efektem prac zespołu roboczego, powołanego z inicjatywy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju. Składał się on z przedstawicieli 22 instytucji, obejmując szeroką reprezentację instytucji publicznych (regulatorów, nadzorców) oraz przedstawicieli rynku.

Celem prac zespołu była identyfikacja barier prawnych, regulacyjnych i nadzorczych dla rozwoju innowacji finansowych w Polsce oraz przygotowanie propozycji rozwiązań i działań, które mogłyby wyeliminować lub ograniczyć te bariery.

Autorzy raportu zaznaczyli, że konsumenci, szczególnie z młodszych grup wiekowych, pozytywnie przyjmują trend cyfryzacji i chcą korzystać z innowacyjnych rozwiązań - z wykorzystaniem zdalnych kanałów elektronicznych, głównie przez internet czy urządzenia mobilne.

"Wyniki prac zespołu pokazują, że największym problemem hamującym rozwój innowacji finansowych w Polsce jest brak pewności prawnej - podmioty rynkowe chcą precyzyjnie wiedzieć, jakie przepisy mają zastosowanie w zakresie innowacyjnych rozwiązań. Zespół ustalił, że organy nadzorcze i regulacyjne powinny w możliwie otwarty sposób informować uczestników rynku o swoich stanowiskach w odniesieniu do innowacyjnych produktów i usług oraz prowadzić z nimi efektywny dialog" - głosi raport.

"Rozwój sektora FinTech ma fundamentalne znaczenie dla polskiego rynku finansowego i całej gospodarki. Możliwości zastosowania nowoczesnych technologii w usługach finansowych są ogromne. Polska jako kraj jest właściwie sprofilowana, aby stać się jednym z kluczowych centrów innowacji finansowych w Europie” - uznali pracujący nad raportem eksperci.

„W toku prac zespołu wskazano, że – w ramach strategii rozwoju FinTech w Polsce – należy ustalić priorytety działań w sektorze FinTech, dobrze rozpoznać atuty polskiej gospodarki (np. silna branża IT) i stworzyć systemowe rozwiązania wspierające realizację strategii" – napisano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane