Na początku tygodnia na rynku akcji dominują dobre nastroje

Łukasz Stefanik, analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 02-08-2021, 16:28

W minionym tygodniu inwestorzy skupiali się na posiedzeniu rezerwy Federalnej i decyzji w sprawie stóp procentowych. Niemniej, Fed nie zaskoczył rynków i utrzymał swoje stanowisko w sprawie polityki monetarnej, przez co ruchy na rynku akcji były ograniczone.

Główne indeksy z Europy pozostają w konsolidacji, z kolei te ze Stanów Zjednoczonych utrzymują się w rejonach historycznych maksimów. Wpływ na zachowanie głównych indeksów giełdowych miały także wyniki kwartalne spółek. Niemniej, te najważniejsze, największe spółki z USA, już opublikowały już swoje raporty finansowe i sezon powoli zmierza ku końcowi.

Pod koniec dzisiejszej sesji w Europie generalnie możemy obserwować dobre nastroje, chociaż o poranku były one lepsze. Tuż po rozpoczęciu sesji na Starym Kontynencie główne indeksy ruszyły mocno w górę, jednak już po 9:30 obserwowaliśmy ruch zwrotny i spadki. Przecena wyhamował równie szybko i na przykład niemiecki DAX znajduje się w tej chwili około 100 punktów powyżej ustanowionego dzisiaj minimum. Takie zachowanie wpisuje się w sentyment, który obserwujemy w ostatnich dwóch miesiącach, czyli mimo całkiem sporej zmienności - nie można mówić o jasnym kierunku, głównym scenariuszem pozostaje więc dalsza konsolidacja.

W tym tygodniu inwestorzy będą uważnie przyglądali się danym z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, jednak te poznamy dopiero w piątek o godzinie 14:30. Do tego czasu raczej ciężko spodziewać się większej zmienności, ponieważ kalendarz nie zawiera innych kluczowych danych makro. To w jaki sposób wypadną dane z USA może mieć spory wpływ na dalszy kształt polityki Rezerwy Federalnej. O ile prezes Jerome Powell powiedział w ostatnim wystąpieniu że inflacja jest zjawiskiem przejściowym i w zasadzie powtarza to już od dłuższego czasu, tak mówił on także o tym, że aby rozpocząć rozmowy nad tzw. taperingiem, czyli procesem ograniczania programu skupu aktywów, potrzebny jest silniejszy rynek pracy. Dlatego też najbliższe dane mogą mieć spory wpływ na to, co na kolejnym posiedzeniu zrobi Fed.

Oprócz tego warto wspomnieć o głosowaniu w sprawie pakietu infrastrukturalnego w Stanach Zjednoczonych, które zgodnie z najnowszymi doniesieniami może odbyć się w najbliższych dniach. W związku z tymi informacjami drożeją na przykład akcje spółki Caterpillar, która niewątpliwie skorzystałaby na pakiecie infrastrukturalnym. Na plusie znajdują się dzisiaj także spółki “covidowe”, między innymi Moderna czy Pfizer, co ma związek z zapowiedziami podwyżek cen szczepionek na koronawirusa.

Patrząc na główne indeksy, Dow Jones rośnie 0,6% tuż przed 16:00, S&P500 dodaje 0,4%, natomiast Nasdaq notowany jest 0,3% wyżej. Najlepiej radzi sobie Russell 2000, który zrzesza najmniejsze spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane