Na polskich drogach co godzinę dochodzi do 47 kolizji

Puls Biznesu, Materiał partnera: PIU Polska Izba Ubezpieczeń
opublikowano: 08-05-2018, 22:00

Ubezpieczenia to fundament bezpieczeństwa kraju. Nie tylko chronią i stabilizują, lecz także umożliwiają jego rozwój.

Ubezpieczenia to fundament bezpieczeństwa kraju. Nie tylko chronią i stabilizują, lecz także umożliwiają jego rozwój. Raport „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”, przygotowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń we współpracy z Deloitte, opisuje wpływ branży ubezpieczeniowej na gospodarkę, przedsiębiorstwa i życie człowieka. Co właściwie oznaczają ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC?

Milionom Polaków ubezpieczyciele gwarantują wypłatę odszkodowań na naprawę uszkodzonych pojazdów. Chronią też kierowców przed kosztami wynikającymi np. ze spowodowania uszczerbku na zdrowiu, a poszkodowanym zapewniają finansowanie leczenia czy rehabilitacji.

Jeśli weźmiemy pod uwagę współczynnik śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w przeliczeniu na milion mieszkańców, okaże się, że gorzej jest tylko w Bułgarii, na Łotwie i w Rumunii. Średnia szkoda z ubezpieczenia OC samochodowego to 5-6 tys. zł, a rocznie ubezpieczyciele wypłacają około 12 mld zł za szkody w związku z wypadkami, kolizjami i kradzieżami pojazdów. W 2016 r. było to dokładnie 11,9 mld zł, z czego 4,2 mld zł to wypłaty za szkody z AC, a 7,7 mld zł — wypłaty odszkodowań z OC.

W przypadku każdej polisy OC, zakłady ubezpieczeń mają odpowiedzialność do kwoty 5 mln EUR za szkody osobowe i 1 mln EUR za szkody majątkowe. Chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiedzialności ubezpieczycieli?

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie internetowej PIU i na http:// dziekiubezpieczeniom.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Materiał partnera: PIU Polska Izba Ubezpieczeń

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu