Na polskiej giełdzie zdecydowanie rosną indeksy i obroty

Przemek Barankiewicz
12-08-2003, 13:59

Znakomite nastroje panują na warszawskim parkiecie. Indeks WIG 20 znajduje się najwyżej od stycznia 2002 r., a zwyżce towarzyszą wysokie obroty (przed godz. 14 przekroczyły 300 mln zł). Obawa przed utratą okazji inwestycyjnych wygrywa z lękiem przed głębszą korektą. Wzrostom nadal przewodzą papiery Computerlandu i Netii. Operator, wspólnie z TP SA i Orlenem wypracowuje ponad połowę rynkowych obrotów.

Nadal drożeją alternatywni operatorzy. Decyzja o odroczeniu opłat koncesyjnych już wczoraj wyprowadziła Netię, Szeptel i Elektrim na czoło giełdowej tabeli. Wzmożona wymiana akcji dotyczy także papierów Orlenu i TP SA, które podobnie jak Netia, są przed publikacją dokonań kwartalnych.

W sektorze IT najsilniejszy jest Computerland. Jego kurs w ostatnich miesiącach pozostawał wyraźnie z tyły za konkurentami. Raport kwartalny nie przyniósł jednak rozczarowania, co wystarczyło do poprawy wyceny. Rynek uwierzył w zapowiedzi znacznej poprawy wyniku operacyjnego w II półroczu. Silny jest Comarch. Po sesji Krakowianie poinformowali o sformalizowaniu współpracy z francuską Sterią. Nie jest to raczej informacja, która znacząco wpłynie na kurs spółki. Krakowianie już wcześniej współpracowali z tą czołową europejską firmą IT. Po słabym raporcie finansowym, który dowiódł stagnacji w sprzedaży Softbanku, kurs tej spółki jest słabszy od konkurentów z WIG 20.

Informacje z Enterprise Investors, który chce przyspieszyć sprzedaż 73 proc. akcji Polfy Kutno, nie wywołały ruchu kursu farmaceuty. Dotychczasowe przypadki wycofywania się tego funduszu z inwestycji poprawiały jednak notowania poszczególnych spółek.

W sektorze budowlanym wyróżnia się Mostostal Siedlce. Rynek z oddechem ulgi przyjął ustalony parytet wymiany akcji przy fuzji z Polimexem-Cekop. Wcześniej istniało ryzyko, że Bank Handlowy, główny udziałowiec P-C, będzie naciskał na mniej korzystne warunki połączenia z giełdową spółką. Rolę „czerwonej latarni” pełni natomiast Mostostal Export. Ostateczny raport roczny grupy wykazał stratę o 10 proc. wyższą od wcześniej raportowanej. To częściowo tłumaczy optymistyczne zapowiedzi prezesa Michała Skipietrowa dotyczące wyników w 2003 r. ME postanowił wszystkie złe dane „upchać” w ubiegłorocznym raporcie.

Coraz lepsze nastroje panują na giełdach zachodnich. Indeks Nasdaq zyskał po raz pierwszy od sześciu sesji. Dzisiaj świat czeka na posiedzenie amerykańskiego Fedu. Zmiany stóp procentowych raczej nie będzie, ale komentarz o 20.15 czasu polskiego tradycyjnie powinien wpłynąć na rynek. Po 14.00 kontrakty terminowe na indeksy USA, podobnie jak europejskie wskaźniki, znajdowały się „nad kreską”.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na polskiej giełdzie zdecydowanie rosną indeksy i obroty