Na poprawie nastrojów najbardziej zyskał złoty

Mariusz Potaczała
opublikowano: 25-01-2008, 00:00

Poprawa nastrojów na światowych rynkach pomogła złotemu i EUR/USD. Cięcie stóp procentowych w USA, pakiet stymulujący amerykańską gospodarkę oraz pomoc spółkom finansowym zwiększyła skłonność inwestorów do ryzyka. Do tego lepszy od spodziewanego odczyt wskaźnika IFO z Niemiec zaskoczył w kontekście ostatnich spadków na frankfurckim parkiecie i przyczynił się do wzrostów euro.

Nastrojom na europejskich parkietach, sprzyjającym wzrostom kursu euro, pomogły również dane opublikowane przez Nokię, AT&T oraz Lockheed Martin. Złoty zyskiwał zarówno wobec euro, jak i dolara. Nie zaszkodziły mu słabsze dane o sprzedaży detalicznej. W grudniu wzrosła ona o 12,4 proc., wobec prognozowanych 20 proc. Kurs euro pod koniec dnia zniżkował do 3,61 zł, a dolar zjechał do 2,455 zł, kończąc krótkookresową fazę korekty spadkowej złotego.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane