Na porozumieniu USA i Chin najbardziej skorzystają Niemcy

Marek Druś, cnbc.com
opublikowano: 23-05-2018, 07:05
aktualizacja: 23-05-2018, 07:11

Ostatnie ustępstwa Pekinu w sporze handlowym z USA przyniosą największe korzyści Niemcom, pisze CNBC.

Ogłoszony przez Chiny we wtorek plan obniżenia ceł na zagraniczne auta z nawet 25 proc. do 15 proc. są prawdopodobnie odpowiedzią na wstrzymanie przez USA obłożenia cłem chińskiego importu wartości 150 mld USD. Największym beneficjentem decyzji Chin są Niemcy i wydaje się, że rynek akcji zdaje sobie z tego sprawę. We wtorek akcje np. General Motors zdrożały o 0,5 proc., a Volkswagena o 2,2 proc., BMW o 2,75 proc., Daimlera o 1,7 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Niemcy sprzedają najwięcej aut spośród zagranicznych producentów działających w Chinach. W okresie pierwszych czterech miesięcy tego roku mieli 20,8 proc. udziału w sprzedaży samochodów osobowych na chińskim rynku. Udział amerykańskich producentów wynosił 11 proc., co dawało im trzecie miejsce. Drugie mają japońscy. Z 10 topowych marek aut osobowych sprzedanych w omawianym okresie w Chinach sześć jest związanych z Volkswagenem. Jedyną amerykańską jest Buick należący do General Motors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Na porozumieniu USA i Chin najbardziej skorzystają Niemcy