Na programy z PHARE 2001 trzeba jednak poczekać

Monika Niewinowska
opublikowano: 24-03-2003, 00:00

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zakończyła właśnie realizację programów w ramach Phare 2000. Kontynuowane są programy Phare 2000 Spójność Społeczna i Gospodarcza. Ciągle jeszcze trwają zmagania z uruchomieniem programów objętych środkami z Phare 2001. Do tego wszystkiego rozporządzenie Rady Ministrów z 20 lutego określiło nowe obowiązki PARP. A co z tego mają przedsiębiorcy?

Obecnie z programów pomocowych koordynowanych przez PARP mogą korzystać przedsiębiorcy z pięciu najuboższych województw. Najszerszy zasięg ma Fundusz Dotacji Inwestycyjnych, obejmujący województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i śląskie. Z Programu rozwoju przedsiębiorstw wyłączono region podlaski, a z Programu rozwoju przedsiębiorstw eksportowych mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność tylko w województwach: lubelskim, podkarpackim i śląskim.

Przedsiębiorcy z całej Polski czekają na dalsze kroki PARP. Firmom, zachęconym ubiegłorocznymi zapowiedziami uruchomienia na początku 2003 r. programów w ramach Phare 2001, pozostaje czekać. Na stronach internetowych PARP znaleźć mogą jedynie informację: „Program zakończony. Przewidywana jest możliwość przedłużenia okresu realizacji programu. Informacje o nowych terminach zostaną opublikowane na stronie www”.

— Programy z Phare 2001 będą bardzo podobne do realizowanych w ramach Phare 2000 SSG. Można się więc do nich przygotowywać biorąc pod uwagę informacje o programach zakończonych lub realizowanych w pięciu województwach — zostaną one rozszerzone na całą Polskę. Pierwsze terminy planowane są na czerwiec, konkretne wytyczne do programów powinny się więc pojawić dwa miesiące wcześniej, czyli na początku maja — wyjaśnia Aleksandra Sztetyłło z PARP.

Wszystko zależy tu jednak od sprawności agencji.

— Otrzymaliśmy wstępną wersję wniosku, jednak, mimo że programy są analogiczne do tych, które już funkcjonują, znalazły się w nim pewne niedociągnięcia. Odesłaliśmy wniosek z naszymi komentarzami do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, które przekaże go do PARP. Liczymy na to, że następna wersja będzie już wolna od błędów i że PARP jak najszybciej naniesie poprawki. Istniałaby wówczas szansa uruchomienia programów na początku drugiej połowy tego roku — prorokuje Jerzy Kwieciński, odpowiedzialny w polskim przedstawicielstwie Komisji Europejskiej za sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Niezbyt konkretnie brzmią na razie zapowiedzi nowych działań, współfinansowanych z budżetu państwa i środków unijnych. Niewiele na razie można się dowiedzieć o sposobie i przewidywalnym terminie ich realizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu