Na rachunku obrotów bieżących w III nadwyżka, 181 mln euro - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 30-05-2005, 16:47

Nadwyżka obrotów bieżących wyniosła w marcu 181 mln euro, uważają ankietowani przez agencję ISB ekonomiści. Dodają, że na bilans obrotów bieżących wpływały w marcu dwa czynniki – z jednej strony efekt bazy pogarszający deficyt handlowy, a z drugiej – wyjątkowo korzystny efekt zwiększonych transferów z tytułu funduszy unijnych.

Nadwyżka obrotów bieżących wyniosła w marcu 181 mln euro, uważają ankietowani przez agencję ISB ekonomiści. Dodają, że na bilans obrotów bieżących wpływały w marcu dwa czynniki – z jednej strony efekt bazy pogarszający deficyt handlowy, a z drugiej – wyjątkowo korzystny efekt zwiększonych transferów z tytułu funduszy unijnych.

Ankietowani przez ISB ekonomiści spodziewają się, że w marcu nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wyniosła 181 mln euro, natomiast deficyt handlowy zamknął się sumą 94 mln euro (dane uśrednione).

Prognozy ekonomistów co do stanu na rachunku obrotów bieżących wahają się między 300 mln euro deficytu a 450 mln euro nadwyżki.

W lutym na rachunku obrotów bieżących była nadwyżka w wysokości 132 mln euro wobec 63 mln euro nadwyżki (po rewizji) w styczniu.

Nadwyżka w bilansie handlowym wyniosła w lutym 57 mln euro wobec 142 mln euro nadwyżki (po rewizji) w poprzednim miesiącu.

Na dane marcowe silny wpływ miał efekt bazy związany z wejściem Polski do Unii Europejskiej1, uważają ekonomiści.

„Efekt wysokiej bazy w handlu zagranicznym odcisnął się najbardziej na marcu. Natomiast wartość eksportu w euro będzie bardzo przyzwoita, co pokaże, w przypadku eksportu, że popyt zagraniczny na polskie towary ciągle się utrzymuje, a w imporcie odzwierciedla fakt w miarę przyzwoitego popytu krajowego” – powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Eksport ciągle będzie miał, zdaniem analityków, pozytywny wkład do Produktu Krajowego Brutto (PKB).

„Z jednej strony to środki z Unii, a z drugiej strony mamy wciąż silny eksport, a import był stosunkowo słaby. Uważamy, że w kolejnych miesiącach sytuacja będzie podobna, czyli że eksport będzie pozytywnie wpływał na PKB” – powiedział Jacek Wiśniewski, ekonomista Banku Pekao SA.

„Był moment, kiedy złoty był stosunkowo silny i mogło to rodzić jakieś konsekwencje w dłuższym okresie, ale obecnie jest taki poziom przy którym ciężko jest mówić o tym, że on będzie przeszkadzał przy rozwoju eksportu” – dodał ekonomista.

W marcu wyjątkowo korzystnie przedstawiały się natomiast wpłaty do polskiego budżetu z tytułu pomocy unijnej.

„Wysoka nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wynika z dużych przepływów z Unii Europejskiej, w sumie w marcu wpłynęło z tego tytułu prawie 900 mln euro. Z drugiej strony Polska wpłaciła w marcu 80% średniej miesięcznej składki do budżetu unijnego” – stwierdził Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH.

W efekcie poprawi się relacja rachunku obrotów bieżących do PKB.

„Przewidujemy, że prawie do zera spadnie relacja C/A do PKB, czyli właściwie będzie zrównoważone 12-miesięczne saldo na rachunku obrotów bieżących” – uważa Wiśniewski.

Narodowy Bank Polski (NBP) poda dane o stanie na rachunku obrotów bieżących i bilansie handlowym w marcu, we wtorek, 31 maja, o godzinie 16:00.

TABELA:

Instytucja saldo C/A w marcu (mln euro) bilans handlowy w marcu (mln euro)BPH 313 -313BZ WBK -158 -213Pekao SA 200 150Citibank 450 -300PKO BP 362 100BRE 60 70ING BSK 200 0Deutsche Bank 60 -330Millennium 330 60SG Bank 350 b.d.BNP Paribas -300 -400Kredyt Bank 300 50ŚREDNIA 181 -94

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane