Na rejestrację wózków pozostał tylko miesiąc

Marlena Gałczyńska
opublikowano: 17-07-2003, 00:00

Ustawa o dozorze technicznym obowiązuje dostawców, importerów i dystrybutorów wózków widłowych już od początku 2001 r. Jednak dla całej branży transportowej najważniejsze stało się rozporządzenie Rady Ministrów z 3 lutego 2003 r., które nakłada na nich nowe obowiązki i wymagania w zakresie dopuszczania do obrotu i użytkowania wózków podnośnikowych. Wchodzi ono w życie 18 sierpnia 2003 r.

Jak informuje Marek Ćmiel, specjalista wiodący z Urzędu Dozoru Technicznego w Gliwicach, zainteresowani najczęściej pytają o to, czy lutowe rozporządzenie dotyczy tylko nowych wózków.

— Zgodnie z artykułem 5.1 ustawy o dozorze technicznym, dozorowi takiemu podlegają urządzenia techniczne w toku ich projektowania, wytwarzania, jak również wytwarzania materiałów i elementów, naprawy i modernizacji, obrotu oraz eksploatacji. Jednocześnie Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 lutego 2003 r. określiło wózki podnośnikowe jako urządzenia podlegające dozorowi technicznemu bez określenia, że urządzenia eksploatowane przed wejściem w życie wymienionego aktu prawnego są wyłączone z postępowania. W związku z tym sprzęt wyprodukowany i używany przed 18 sierpnia 2003 r. będzie objęty dozorem tylko na etapie eksploatacji bez konieczności wstecznego uprawnienia wytwórców lub uzgodnienia dokumentacji konstrukcyjnej — wyjaśnia Marek Ćmiel.

Oznacza to, że każdy użytkownik wózka, wyprodukowanego przed wejściem w życie nowych przepisów, będzie musiał dokonać odpowiednich badań technicznych tego urządzenia.

Po 18 sierpnia 2003 r., zgodnie z nowymi przepisami, produkować wózki podnośnikowe będą mogli tylko wytwórcy posiadający stosowne uprawnienia, wydane przez UDT po zatwierdzeniu zgodności z ustawą dokumentacji technicznej tych urządzeń.

— Dotyczy to również podmiotów dokonujących modernizacji i napraw tego typu urządzeń — dodaje Marek Ćmiel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Gałczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Na rejestrację wózków pozostał tylko miesiąc