Na rynek bioetanolu wchodzi nowy gracz

Anna Bytniewska
opublikowano: 18-05-2009, 00:00

Firma rozpoczyna walkę o rynek bioetanolu i o kapitał z EBI. Kolejna bitwa już jesienią, kiedy Orlen ogłosi przetarg.

Należąca do rodziny Komorowskich Bioagra liczy na wsparcie EBI

Firma rozpoczyna walkę o rynek bioetanolu i o kapitał z EBI. Kolejna bitwa już jesienią, kiedy Orlen ogłosi przetarg.

Na rynku bioetanolu pojawi się wkrótce duży gracz. Nie będzie mu łatwo, bo rynek jest wyjątkowo ciasny. Zapotrzebowanie na bioetanol wynosi obecnie 250 mln litrów rocznie. Po zwiększeniu możliwości dodawania go do benzyn (do 10 proc.) powiększy się do około 400 mln litrów. Mocy produkcyjnych już zainstalowanych jest ponad 600 mln litrów. Mimo to spółka Bioagra (dawniej Biopaliwa) po dwóch latach prac uruchomi produkcję bioetanolu w Goświnowicach, w rejonie Nysy. Będzie musiała zmierzyć się z jednym z największych producentów bioetanolu w Polsce (170 mln litrów) — Akwawitem Brasco Aleksandra Gudzowatego.

Mocne wejście

Większościowym akcjonariuszem Bioagry są Polskie Młyny (51 proc.), należące do rodziny Zbigniewa Komorowskiego, byłego posła PSL. 41 proc. akcji spółki ma szwedzki producent bioetanolu Sekab. Koszt budowy wytwórni Bioagra szacuje na około 400 mln zł (92,4 mln EUR). Wsparcia finansowego udzieli Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który zaproponował dofinansowanie wysokości 20,8 mln EUR. Krzysztof Brymora, wiceprezes Bioagry, nie chce ujawnić szczegółów rozmów z EBI.

— Trwają analizy naszego wniosku. Budowę instalacji finansowaliśmy z pieniędzy własnych spółki, kapitału wspólników oraz kredytu udzielonego przez konsorcjum banków — mówi wiceprezes.

Wkrótce wytwórnia rozpocznie działalność.

— Prowadzimy rozruch instalacji. Produkcja ruszy za kilka tygodni — twierdzi Krzysztof Brymora.

Bioagra będzie wytwarzać 140 mln litrów bioetanolu i 100 tys. ton paszy kukurydzianej, bo bioetanol będzie produkowany z kukurydzy. Na to spółka potrzebuje 350 tys. ton surowca.

Szwedzkie wsparcie

Bioagra nie obawia się o brak klientów.

— Prowadzimy rozmowy, część klientów już mamy. Na pewno musimy być konkurencyjni cenowo, ale także logistycznie, i to nie tylko na rynku europejskim, ale też globalnym — mówi wice- prezes.

Wsparciem dla Bioagry będzie tu szwedzki inwestor. W Polsce największymi odbiorcami bioetanolu są PKN Orlen i Grupa Lotos. Jest on dodawany do benzyn. W II półroczu 2008 r. Orlen kupił 60 mln litrów bioetanolu. W 2009 r. zakłada, że zużyje 160 mln litrów. Wkrótce rozpisze kolejny przetarg.

— Zgodnie z sugestią producentów bioetanolu, ale także estrów, od tego roku będziemy ogłaszać przetargi po zbiorach upraw roślin energetycznych, czyli w III kwartale. W tym roku wkrótce ogłosimy przetarg na dostawy bioetanolu, a następnie estrów. Informacja o akcji ofertowej, w tym jej harmonogram, zamieszczone zostaną na internetowych stronach Orlenu. Dodatkowo zapytania ofertowe skierujemy do kilkudziesięciu spółek polskich oraz z krajów Unii Europejskiej — mówi Robert Gmyrek, dyrektor biura biopaliw PKN Orlen.

250

mln litrów Takie jest obecnie zapotrzebowanie krajowego rynku na bioetanol...

600

mln litrów ...a tyle produkują go krajowi wytwórcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane