Na rynkach akcji powrót optymizmu

Tadeusz Stasiuk
15-01-2010, 00:00

Wśród inwestorów, po kilku dniach zwątpienia, odżyły nadzieje na zdecydowane odbicie w światowej gospodarce. Przyczynił się do tego cykliczny raport o stanie amerykańskiej gospodarki (tzw. Beżowa Księga) oraz trzykrotnie wyższy, niż oczekiwano, wzrost zatrudnienia w Australii. Informacje te z miejsca przełożyły się na surowce, a co za tym idzie, kursy koncernów górniczych i paliwowych.

W Europie kupujących wsparły dane o listopadowej produkcji przemysłowej. Utrzymanie przez EBC stóp procentowych również było korzystne dla byków. Słabe dane makro zza oceanu (wyższa liczba nowych bezrobotnych i niższa sprzedaż detaliczna) zachęciły pesymistów do kontrataku, ale amunicji wystarczyło im na godzinę.

Drożały akcje Rio Tinto, który poinformował o 49-procentowym wzroście wydobycia rudy żelaza w IV kw. 2009 r. Powody do zadowolenia mieli akcjonariusze ArcelorMittal. Koncern hutniczy otrzymał podwyższoną do "przeważaj" rekomendację od BNP Paribas. Takiego szczęścia nie mieli udziałowcy Deutsche Boerse, operatora frankfurckiej giełdy. Kurs spadł po rekomendacji "sprzedaj", wystawionej przez Goldman Sachs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na rynkach akcji powrót optymizmu