Na rynkach akcji wciąż optymistycznie

Marek Druś
opublikowano: 21-05-2009, 00:00

Na europejskich rynkach akcji środa była piątym wzrostowym dniem z rzędu. Tym razem pomogły drożejące metale i ropa. Najlepiej radziły sobie indeksy branżowe spółek surowcowych i chemicznych. W górę poszły kursy m.in. Royal Dutch Shell i BP. Inwestorzy — zgodnie z zaleceniami analityków HSBC — kupowali także akcje spółki K+S, największego europejskiego producenta potażu.

Zaskoczeniem był wzrost notowań linii lotniczych. Nie przeszkodził im rosnący na świecie kurs czarnego złota. Papiery Air France-KLM podrożały o ponad 10 proc. Największy europejski przewoźnik poinformował o mniejszej, niż oczekiwano kwartalnej stracie. Akcje British Airways i Lufthansy też drożały, bo analitycy JP Morgan stwierdzili w raporcie, że europejskie linie lotnicze są "szczególnie atrakcyjne".

W USA sesje rozpoczęły się od dużych wzrostów indeksów. Nastroje poprawiła wiadomość o łatwym uplasowaniu przez Bank of America nowych akcji za 13,5 mld USD. Tym samym bank ma już ponad 60 proc. kapitału, jaki miał zgromadzić do listopada (tak wynikało z przeprowadzonego "testu wytrzymałości"). Potaniały natomiast akcje Hewlett-Packard. Wyniki kwartalne spółki nie spełniły oczekiwań rynku.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu