Na rynkach nerwowo, WIG20 poniżej 2350 pkt

Sebastian Trojanowski Noble Securities
opublikowano: 13-09-2012, 00:00

Decyzja została entuzjastycznie przyjęta przez europejskich liderów oraz inwestorów, gdyż oddala ryzyko kolejnych negatywnych impulsów ze strefy euro.

Wczoraj uwaga inwestorów koncentrowała się głównie na wyroku niemieckiego trybunału konstytucyjnego. Nerwowość związana z orzeczeniem dotyczącym zgodności z prawem ustaw o pakcie fiskalnym i Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym miała szczyt kilka minut po rozpoczęciu jego odczytywania, kiedy m.in. kurs EUR/ USD i indeksy rynków akcji dość gwałtownie zniżkowały. Obawy okazały się nieuzasadnione, gdyż sędziowie podjęli decyzję zgodną z oczekiwaniami.

Uznano, że traktat o ESM nie narusza niemieckiej konstytucji i nic nie stoi na przeszkodzie, aby fundusz mógł działać. Zastrzeżono jednak, że przekroczenie przez Niemcy udziału w wysokości 190 mld EUR będzie wymagało zgody Bundestagu. Dodatkowo, parlament będzie musiał być na bieżąco informowany o działalności funduszu, co z pewnością cieszy niemieckich polityków.

Mimo chwilowej nerwowości korzystny wyrok w sprawie ESM podtrzymał dobre nastroje na głównych rynkach. Sprawy europejskie schodzą na dalszy plan, a w centrum zainteresowania jest dzisiejsze posiedzenie FOMC.

Jednak w długim terminie wspomniany próg 190 mld EUR może być zarzewiem konfliktu w łonie niemieckiej koalicji rządzącej. Należy przypomnieć niedawne liczne wyrazy sprzeciwu co do działań Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ze strony prominentnych przedstawicieli CDU/CSU, które mogą powrócić, jeśli zajdzie potrzeba zwiększenia niemieckiego zaangażowania.

Jeszcze przed orzeczeniem przemówienie na temat wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro wygłosił Jose Manuel Barroso i zapowiedział poszerzenie uprawnień EBC m.in. o przyznawanie licencji bankowych i nakładanie kar finansowych. Do tych pomysłów sceptycznie zdążyła się już odnieść Angela Merkel. Premier Hiszpanii stwierdził również, że rozważane jest skorzystanie z programu OMT, ale nie w pełnym wymiarze. W piątek rozpoczyna się spotkanie Eurogrupy i być może wtedy poznamy nieco więcej szczegółów na ten temat.

Po decyzji niemieckiego trybunału kurs EUR/USD wzrósł w pobliże poziomu 1,2935 USD. Tu przebiega długoterminowa linia trendu spadkowego, biegnąca od 1,3485 USD, oraz 61,8-procentowego zniesienia spadku od tego wierzchołka. Przebicie tego poziomu oznaczać będzie formalne odwrócenie kilkumiesięcznego trendu spadkowego i otwarcie drogi do 1,3050 USD i 1,32 USD.

Inwestorzy na rynkach akcji optymistycznie przyjęli informacje z Niemiec, lecz dalsza część sesji w Europie przyniosła nieznaczne schłodzenie nastrojów. Na rynku panuje przekonanie, że Fed ogłosi QE3 w czwartek oraz zobowiąże się do utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych do 2015 r. Ewentualna neutralność FOMC z dużym prawdopodobieństwem wywołałaby falę rozczarowania na rynkach. Na zamknięciu sesji indeks WIG20 przełamał ograniczenie konsolidacji oraz poziom 2350 pkt. W układzie długoterminowym obronienie tego poziomu jest bardzo ważne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Trojanowski Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu