Na rynkach przeważają dobre nastroje

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 03-04-2019, 11:10

Na początku środowej sesji dominują pozytywne nastroje wsparte informacjami o postępie w negocjacjach między USA a Chinami, a także kolejnymi dobrymi odczytami dotyczącymi aktywności w sektorze usługowym Państwa Środka.

W marcu indeks PMI dla usług wyniósł 54,4 pkt wobec 51,1 pkt. w lutym i  stanowił najwyższe wskazanie od stycznia 2018 roku. Publikacje te chwilowo odsuwają obawy o kondycję chińskiej gospodarki, jednakże niepewność odnośnie światowej koniunktury jeszcze długo będzie towarzyszyło rynkom. Widać także poprawę sentymentu do waluty brytyjskiej, po tym jak premier May zapowiedziała rozpoczęcie rozmów z opozycyjna Partią Pracy i zwróci się do UE o przedłużenie okresu negocjacji, co zostało odczytane przez rynki jako determinacja w dążeniu do uniknięcia bezumownego Brexitu. 

EUR/USD kontynuował wczoraj spadki w okolice tegorocznego minimum na poziomie 1,1175, jednakże nie została podjęta próba testu tego poziomu. Po raz kolejny kurs wybronił wsparcie w postaci geometrycznego poziomu wyznaczonego przez 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,0340. Poprzednio w tym rejonie widoczna była reakcje ze strony popytowej. Dziś główna para walutowa pozostanie pod wpływem ważnych publikacji z USA w oczekiwaniu na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że w sektorze prywatnym powstało w marcu 170 tys. nowych miejsc pracy. Oczekuje się także, że dane potwierdzą wyższą aktywność sektora usługowego w USA. Głos zabierze dzisiaj także Kashkari, który w ostatnim czasie jawnie wyrażał swoje obawy, że grudniowa podwyżka stóp procentowych przez Fed mogła stanowić o jeden krok za daleko w procesie normalizacji polityki pieniężnej.

Na rynku krajowym dziś Rada Polityki Pieniężnej będzie decydowała o poziomie stóp procentowych. Nie oczekuje się zmian w poziomie kosztu pieniądza, jednakże ciekawy może być sam komunikat Rady, w którym monitorowane będą wszelkie odniesienia zapowiadanego pakietu fiskalnego na politykę pieniężną w kolejnych  kwartałach. W ostatnich wypowiedziach niektórzy z członków RPP mając na uwadze wspomnianą kwestię sugerowali, że po 2019 roku nie można będzie zagwarantować stabilności stóp procentowych w Polsce. 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EUR/USD

EUR/USD wybronił geometryczne wsparcie w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,0340, co przyczyniło się do odreagowania ostatnich spadków. Aktualnie korekta wzrostowa swoim zasięgiem zrównała się w stosunku 1:1 z maksymalną korekta w całym impulsie spadkowym z poziomu 1,1447. Przełamanie okolic 1,1240/50 otworzy drogę do dalszych wzrostów w rejon 1,1275. Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali h4 i D1, co ogranicza jak na razie potencjał do wzrostów. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,1180. 

EUR/PLN

Złoty pozostaje nieco mocniejszy względem euro w oczekiwaniu na decyzję i komunikat RPP. Kurs jak na razie utrzymuje się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku oraz kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co ogranicza potencjał do słabości PLN. Od sierpnia notowania utrzymują się w trendzie bocznym, którego dolne ograniczenie stanowią okolice 4,2600 a górne rejon 3,3450. Do większej zmienności na EUR/PLN mogą dziś przyczynić się publikacje z USA. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities SA

Polecane