Na rynkach ruch niemal zamarł

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 22-08-2013, 00:00

WIG20, mimo technicznej zniżki, spowodowanej odjęciem dywidendy PZU, zdołał utrzymać się przy poziomie 2400 pkt.

Wczwartek się zobaczy — z takiego założenia w środę wyszli inwestorzy, wstrzymując się z odważniejszymi decyzjami. Indeksy na większości parkietów stały niemal w miejscu. WIG20, mimo technicznej zniżki, spowodowanej odjęciem dywidendy PZU, zdołał utrzymać się przy poziomie 2400 pkt.

W oczekiwaniu na wieczorną publikację protokołu z poprzedniego posiedzenia Fedu oraz czwartkowe odczyty wskaźników aktywności w przemyśle i usługach, inwestorzy nie kwapili się do bardziej energicznych działań. Indeksy na głównych giełdach europejskich przez niemal cały dzień trzymały się w okolicach wtorkowego zamknięcia, z lekką przewagą niedźwiedzi. Wyjątkiem był zniżkujący o 3 proc. wskaźnik w Stambule oraz tracący 2 proc. indeks w Budapeszcie.

Podobnie było na naszym parkiecie. WIG20, po odjęciu dywidendy PZU, zniżkował na otwarciu o 0,4 proc. Szybko jednak się z tego otrząsnął i już po godzinie znalazł się na moment powyżej 2400 pkt. Utrzymanie tego poziomu sprawiało bykom kłopot, ale przez większą część dnia nie pozwalały na spadek większy niż 0,2-0,3 proc.

Akcje ubezpieczyciela wciąż były dla inwestorów atrakcyjne. Zwyżkowały o ponad 2,5 proc., w porównaniu ze skorygowanym kursem odniesienia i należały do najmocniej zwyżkujących papierów w gronie blue chips. Liderem jednak były drożejące o ponad 3 proc. walory Telekomunikacji Polskiej. Pomagała im pozytywna rekomendacja UniCredit i wycena, podwyższona z 7,35 do 8,13 zł. Po południu rolę lidera zwyżek przejęły wzrastające o ponad 3,5 proc. akcje Kernela. Od kilku sesji znacznie słabiej niż indeks radzą sobie akcje PGNiG. W środę wczesnym popołudniem zniżkowały o prawie 1 proc., a od szczytu z 7 sierpnia straciły niemal 4 proc.

Początkowo lepiej radziły sobie wskaźniki małychi średnich spółek. mWIG40, po trwającej 3 dni spadkowej korekcie, zyskiwał 0,5 proc. Taniały akcje jedynie dziesięciu spółek, wchodzących w jego skład. O prawie 7 proc. korygowały niedawny wyskok papiery IDM. O niemal 2 proc. w dół szły walory TVN. Cyfrowy Polsat zyskiwał natomiast prawie 3 proc. Przekraczającą 6 proc. zwyżką mogli cieszyć się posiadacze akcji CD Projekt. To efekt podwyższenia przez analityków IDM wyceny akcji spółki z 8,1 do 13,8 zł. Na szerokim rynku uwagę zwracał 10-procentowy wzrost notowań papierów ABC Daty. Trwająca od dwóch dni silna zwyżka ma związek z zapowiedzią skorygowania przez zarząd spółki prognoz wyników na ten rok. W drugiej części dnia wskaźnik średniaków wyraźnie jednak osłabł, głównie za sprawą spadków notowań Azotów Tarnów, LPP i Kęt.

Indeks naszych największych spółek zakończył dzień zniżką o 0,9 proc., WIG spadł o 0,1 proc., mWIG40 o 0,4 proc., a sWIG80 o 0,04 proc. Obroty wyniosły 720 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski Open Finance

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na rynkach ruch niemal zamarł