Na rynkach w zachodniej Europie oczekiwanie na Fed

PAP
opublikowano: 19-09-2017, 10:14
aktualizacja: 19-09-2017, 10:15

Na rynkach w zachodniej Europie oczekiwanie - za kilka godzin rozpocznie się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Na razie gracze rynkowi pozostają na swoich pozycjach, informują maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Fed, ale analitycy nie spodziewają się, aby podczas tego spotkania zdecydowano o podwyżce stóp procentowych. Raczej może to być grudzień - prawdopodobieństwo podwyższenia kosztu pieniądza w USA w ostatnim miesiącu tego roku wyceniane jest obecnie na ok. 50 proc.

Jeśli inwestorzy dobrze "obstawiają", to Fed na zakończenie swojego spotkania może poinformować o dacie rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej wynoszącej obecnie 4,5 biliona dolarów.

"Nie przejmujemy się zbytnio planami ograniczenia QE przez Fed" - mówi Matthiew Diczok, ekonomista Merrill Lynch and U.S. Trust. "W ciągu najbliższych 3 lat Fed +usunie+ 1,3 biliona USD lub coś koło tego. To zaledwie 1/3 tego, co wprowadził na rynek" - przypomina.

"To będzie proces bardzo powolny, bardzo stopniowy, bardzo przemyślany, ale ten proces ograniczania sumy bilansowej nie powinien doprowadzić w najbliższej perspektywie do wybuchu fajerwerków na rynkach" - dodaje Diczok.

Analitycy oceniają, że zwijanie programu QE przez Fed będzie momentem prawdy dla rynków finansowych.

"Nikt tego wcześniej nie robił, dlatego nikt teraz wiarygodnie nie powie, co się stanie" - mówi z kolei James Athey, zarządzający funduszami w Aberdeen Standard Investments.

"Fed jest świadomy tego, że kiedy on planuje rozpoczęcie redukowania sumy bilansowej, to inne banki centralne na świecie kontynuują QE. To może sugerować, że suma bilansowa może jeszcze jednak rosnąć w przyszłym roku" - ocenia James Meyer z Tower Bridge Advisors.

Tymczasem w Europie na giełdach we wtorek zniżki. Traci 15 z 19 sektorów z indeksu Stoxx 600.

Na minusie akcje m.in. Heineken Holding - o 4,4 proc., Ocado Group - 4,3 proc., Galp Energia -1,6 proc. i Mocler -1,5 proc.

Zwyżkują m.in. Eurofins Scientific +5,2 proc., Metso +3,4 proc., Schaffler +2,7 proc., Tullow Oil +2,6 proc. i DONG Energy + 2,1 proc.

Euro w górę o 0,42 proc. do 1,2004 USD.

Złoto bez zmian po 1.307,79 USD za uncję. Miedź drożeje o 0,2 proc. do 6.539,00 USD za tonę.

Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,6 proc. do 50,22 USD za baryłkę.

We wtorek o 11.00 zostanie opublikowany wskaźnik ZEW. Analitycy oceniają, że zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych we wrześniu poprawiło się. W sierpniu indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 10,0 pkt. Teraz spodziewany jest poziom 12,0 pkt.

O 14.30 będzie podana informacja z amerykańskiego rynku nieruchomości - o rozpoczętych nowych budowach i wydanych pozwoleniach na budowę - w sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu