Czytasz dzięki

Na rynkach wschodzących hossa trwa w najlepsze

Andrzej Stec
opublikowano: 06-10-2010, 00:00

Hindusi wskazują kierunek pozostałym rynkom emerging markets. Ich giełdowy indeks pokonuje właśnie historyczny szczyt z 2007 roku

O bijącej historyczne rekordy Turcji mówiło i pisało się już wiele. Teraz przyszedł czas na kolejne rynki wschodzące. Chodzi o nie byle kogo — Hindusów. Indeks giełdy w Bombaju idzie śladem rynku z Tajlandii czy Indonezji i prawdopodobnie lada dzień ustanowi nowy rekord wszech czasów. Po wzroście we wrześniu o ponad 10 proc. indeksowi Sansex brakuje do tego historycznego osiągnięcia zaledwie 2 proc.

Nowy szczyt giełdy hinduskiej zapewne doda sił inwestorom działającym na pozostałych rynkach wschodzących. Zresztą, już teraz nie można im nic zarzucić. Na przykład w Chinach indeks Shanghai B-Shares (pokazuje zachowanie kursów spółek, których akcje mogą kupować zagraniczni inwestorzy) dotarł właśnie do kwietniowych szczytów. Brazylijska Bovespa, mocno powiązana z koniunkturą na rynku surowców, też ma chrapkę na pokonanie wiosennego szczytu, który jest jednocześnie jej historycznym wyczynem zanotowanym w 2007 r. Na GPW jesteśmy obecnie najwyżej od czerwca 2008 r., ale do szczytu z 2007 r. brakuje nam jeszcze sporo — około 50 proc. w przypadku WIG. W podobnym miejscu jest zresztą indeks MSCI Emerging Markets, któremu do szczytu brakuje o połowę mniej niż WIG.

Skąd ten optymizm? Inwestorzy uwierzyli w gospodarczy potencjał rynków rozwijających się (Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że wzrost gospodarczy emerging markets będzie w tym roku trzykrotnie wyższy niż w krajach rozwiniętych). Zwłaszcza że w Europie wciąż głośno o problemach zadłużonej po uszy Grecji czy Irlandii, a w USA na razie nie widać kolejnej fali ożywienia gospodarczego. Ponadto na rynki rozwijające się płyną wartkim strumieniem pieniądze. Nie chodzi tylko o niskie na całym świecie stopy procentowe, co zachęca do inwestycji o podwyższonym ryzyku. Hossę przeżywają fundusze inwestycyjne, które lokują na emerging markets. W ostatnich trzech miesiącach oszczędzający wpłacili do nich — bagatela — 30 mld dolarów. Ostatnio tak dobrze było rok temu oraz w szczycie hossy zakończonej w 2007 r.

W Europie w centrum uwagi pozostaje Grecja, gdzie karty na razie rozdają pesymiści. Wykres tamtejszego indeksu giełdowego zdaje się przypominać sytuację: "być albo nie być". Kurs właśnie oparł się na poziomie, który w ostatnich 10 latach aż trzykrotnie skutecznie zatrzymywał bessę. Tak było chociażby w czerwcu tego roku (skutek problemów z zadłużeniem), w marcu ubiegłego roku (skutki zawieruchy związanej z upadkiem Lehman Brothers) oraz na początku 2003 r. (dno bessy po pęknięciu bańki internetowej na świecie). Warto jednak zauważyć i tutaj światełko w tunelu. Obligacje rządu greckiego są wśród papierów, które dały najwyższe stopy zwrotu w trzecim kwartale. Kupują je Chiny czy norwescy emeryci (poprzez państwowy fundusz emerytalny). Najwyraźniej inwestorzy doszli do wniosku, że wysoka rentowność z nawiązką wynagradza wysokie ryzyko. Teraz czas na rynek akcji.

10 gorĄcych branŻ z rynkÓw wschodzĄcych

Zarządzający funduszy hedgingowych Tim Seymour sporządził listę "okazji inwestycyjnych na rynkach wschodzących". Oto one:

Spółki nawozowe

z Ameryki Południowej

Wzrost zapotrzebowania na eksport płodów rolnych z Brazylii doprowadził tam do niedoborów nawozów.

Latynoamerykańscy

deweloperzy

Rynki nieruchomości szybko rosną w Brazylii i Meksyku. Popyt na mieszkania napędza wzrastające zatrudnienie i rosnące płace.

Chińskie dotcomy

Chiński rynek internetu jest największy na świecie.

Azjatyccy producenci elektroniki

Na świecie odżywa popyt na dobra konsumpcyjne.

Latynoskie i wschodnioeuropejskie koncerny medialne

Telewidzom z Ameryki Łacińskiej nie wystarczą już dubbingowane seriale z USA. Lukę rynkową zapełniają lokalne koncerny.

Górnictwo metali szlachetnych w RPA

Złoto i platyna utrzymują największy udział w krajowym eksporcie w RPA.

Wydobycie ropy w Rosji

Rosja to drugi co do wielkości eksporter ropy naftowej po Arabii Saudyjskiej.

Outsourcing w Indiach

Branża outsourcingowa ma już za sobą trzy dekady szybkiego rozwoju.

Chińskie sieci komórkowe

Sieć komórkowa China Mobile zdobyła niedawno 500-milionowego klienta.

Brazylijski sektor bankowy

Korzystna struktura wiekowa społeczeństwa Brazylii, siła kapitałowa oraz słabość konkurencji z krajów rozwiniętych przemawia za instytucjami brazylijskimi.

Uwaga na korektę

Zarządzający DWS Polska TFI*

Najlepszy w ostatnich miesiącach indeks świata, czyli hinduski Sensex, nie tylko dotarł właśnie do swoich historycznych szczytów z 2007 roku, ale także wyrwał się z impetem z kilkumiesięcznej konsolidacji, w której pozostawał wraz z innymi rynkami od końca 2009 roku. Z zachowania tego indeksu można wysnuć wniosek, że podobne wyjście "górą" z fazy korekcyjnej odbędzie się także na pozostałych rynkach akcji, które nie uporały się jeszcze ze swoimi kwietniowymi szczytami. Nie podważając takiego scenariusza, w perspektywie kilku następnych miesięcy (np. do końca roku) zakładamy, że obecne tempo pionowego niemal wzrostu jest nie do utrzymania. Między innymi z tego właśnie powodu oczekujemy rozpoczęcia w ciągu najbliższych sesji kilkutygodniowej korekty, zarówno na hinduskim parkiecie, jak i na innych rynkach akcji.

* fragment komentarza tygodniowego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Polecane