Czytasz dzięki

Na rynku akcji przeważyły spadki, jednak małe spółki na plusie

  • PAP
opublikowano: 22-07-2020, 18:44

Zarówno WIG20, jak i indeksy szerokiego rynku i średnich spółek zakończyły środową sesję na minusie. Notowaniom nie pomógł nawet osłabiający się dolar, gdyż - zdaniem analityków - doszło do realizacji zysków po wtorkowym szczycie UE. Jako jedyny wzrósł indeks małych spółek, który znalazł się na najwyższym poziomie od ponad 2 lat.

"Wydaje się, że głównym wydarzeniem dla inwestorów mogło być przebicie przez EUR/USD poziomu 1,15, gdyż słabszy dolar zwykle wspiera notowania rynków wschodzących. Na giełdach prawdopodobnie nastąpiła jednak realizacja zysków po zawarciu porozumienia na szczycie unii. Złoty dalej umacniał się do dolara i WIG20 wyrażony w USD zakończył dzień na plusie, jednak w złotych był pod kreską. Środowym notowaniom ciążyły banki" - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Ocenił, że sesja na GPW była neutralna z perspektywy wyjścia z konsolidacji, a do końca tygodnia powinniśmy zobaczyć sygnały przemawiające za ruchem w którąś ze stron. Dodał, że czynnikiem przeważającym mogą być notowania walut i globalny sentyment na rynkach.

Na środowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,8 proc., osiągając poziom 1.830,61 pkt., WIG zniżkował o 0,74 proc. do 52.145,96 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,14 proc. do 3.674,93 pkt.

sWIG80 wzrósł o 0,34 proc. do 14.693,1 pkt. i jest najwyżej od lutego 2018 r.

Obroty na GPW wyniosły 1.020 mld zł, z czego 641 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął środowe notowania od lekkich spadków i przez większość dnia pozostawał w kilkunastopunktowym przedziale wahań ponad poziomem 1.830 pkt.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w dół o 0,6 proc., a S&P 500 pozostawał bez większych zmian.

11 z 15 indeksów sektorowych poszło w dół. Najmocniej spadły indeksy mediów (o 2,8 proc.), a także motoryzacji i banków (po 2,4 proc.)

W WIG20 12 spółek zakończyło dzień spadkami, w tym najmocniej zniżkował kurs Orange - w dół o 4,2 proc. Między 3 a 2,5 proc. straciły banki: Alior, Pekao, PKO BP i Santander.

W ocenie Kozłowskiego na akcjach Orange trwa realizacja zysków po ośmiodniowej serii wzrostów.

Najmocniej wzrósł kurs Dino - o 2,3 proc. i KGHM - o 1,8 proc. Tym samym kurs Dino zrównał się z najwyższym kursem z 23 czerwca na poziomie 205,8 zł, a KGHM jest najwyżej od stycznia 2018 r. - na 115 zł.

Wśród średnich firm między 5 a 4 proc. spadły: Celon Pharma, PlayWay, Wirtualna Polska i Comarch.

Z kolei o około 5,7 proc., przy obrotach przekraczających 60 mln zł, wzrósł kurs Mercatora Medical. Kurs Mercatora rośnie siódmą sesję z rzędu i w środę osiągnął rekordowy poziom 355 zł.

W indeksie małych spółek przeważyły wzrosty. W górę, przy wysokich obrotach, poszły między innymi: Elemental Holding - o 16 proc., Wielton - o 11 proc i XTB - o 10 proc.

XTB czwartą sesję z rzędu rośnie w dwucyfrowym tempie i po raz kolejny wyznacza nowe maksimum. Na zamknięciu kurs wyniósł 26,5 zł.

Wzrosty kontynuuje także Cormay, którego kurs wzrósł o blisko 5 proc. do 2,22 zł i jest najwyżej od niemal 3 lat.

Kozłowski zwrócił uwagę na ponad 20-procentowe wzrosty PCC Exol, Global Cosmed i Harper Hygienics.

"Wyniki Mercatora rozpalają wyobraźnię inwestorów i szukają podobnych spółek, które również mogą zyskać na obecnej sytuacji epidemicznej, tak jak np. PCC Exol, który jest producentem jednego z komponentów środków do dezynfekcji" - powiedział. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane