Na rynku biur szykują się rekordy

DK
opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Nad Wisłą w budowie znajdują się prawie 2 mln mkw. biur.

 

NA TYM NIE KONIEC: Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL uważa, że duża aktywność inwestorów pozwala przypuszczać, że w 2018 r. inwestycje na rynku biurowym powinny być jeszcze wyższe.
Zobacz więcej

NA TYM NIE KONIEC: Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL uważa, że duża aktywność inwestorów pozwala przypuszczać, że w 2018 r. inwestycje na rynku biurowym powinny być jeszcze wyższe. Fot. Marek Wiśniewski

Duży popyt ze strony najemców i rozbudzony apetyt funduszy inwestycyjnych nakręcają kolejne projekty, mimo że w kolejnych latach karta może się odwrócić. Według danych firmy doradczej JLL, w 2017 r. wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze biurowym zamknęła się na poziomie blisko 1,6 mld EUR, z czego 970 mln EUR przypadło na stolice regionów. — Doskonała sytuacja na rynku inwestycyjnym w połączeniu z wysoką aktywnością inwestorów, zwłaszcza z sektora usług oraz deweloperów, pozwala sądzić, że inwestycje w tym roku powinny być jeszcze wyższe — prognozuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

Boom w regionach

Do realizacji kolejnych projektów biurowych deweloperów zachęcają spadający wskaźnik pustostanów, duży popyt na wynajem, szczególnie na powierzchni w nowych budynkach, a także spore zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi ze strony funduszy inwestycyjnych. — Korzystne dane dotyczące gospodarki dostarczają dodatkowych argumentów przemawiających za tym, aby zainwestować kapitał w nowe projekty. Należy jednak pamiętać, że budowę nieruchomości biurowych planuje się z dużym wyprzedzeniem, a spodziewany wzrost podaży, jaki czeka nas w kolejnych latach na stołecznym rynku, to konsekwencja decyzji podjętych kilka lat temu. Dziś deweloperzy wybiegają już myślami jeszcze dalej w przyszłość, analizując potencjalne scenariusze. Kondycja rynku jest jednak dobra i ci z nich, którzy już mają dobrze zlokalizowane działki, z całą pewnością nie będą zwlekać z kolejnymi inwestycjami — opowiada Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych w spółce Savills.

Jak podają analitycy JLL, aktywność budowlana w głównych miastach Polski jest dziś o 0,5 mln mkw. wyższa niż na początku 2017 r. W realizacji jest blisko 2 mln mkw. powierzchni, z czego 1,1 mln mkw. na duże miasta w regionach. W roku 2018, według szacunków ekspertów spółki Savills, może się pojawić prawie 500 tys. mkw. nowej powierzchni w ośmiu największych polskich miastach. — Jeśli projekty te zostaną oddane w zakładanych terminach, padnie historyczny rekord. Nigdy wcześniej w miastach poza Warszawą nie budowało się tak dużo nowych powierzchni biurowych, choć nie jest to wzrost skokowy — zauważa Daniel Czarnecki. Mateusz Polkowski dodaje, że zakończenie budowy najbardziej spektakularnych inwestycji przypadnie na lata 2019- -20. Dotyczy to akurat przede wszystkim rynku stołecznego, gdzie w budowie są takie biurowce, jak Varso Tower, Mennica Legacy Tower, Generation Park czy The Warsaw Hub.

Zabezpieczone banki ziemi

Szczególnie duże zapotrzebowanie zgłaszają inwestorzy z dynamicznie rozwijającego się sektora nowoczesnych usług dla biznesu. I to praktycznie na wszystkich rynkach regionalnych. — Deweloperzy starają się nadążyć za popytem. Coraz częściej pojedynczy najemcy są w stanie zająć cały budynek biurowy — zapewnia Mateusz Polkowski. Największe spółki, jak HB Reavis, Ghelamco czy Skanska, mają zabezpieczone, gotowe do uruchomienia, projekty w różnych miastach, co daje im elastyczność w podejmowaniu najbardziej korzystnych decyzji w zależności od aktualnej koniunktury na rynku. Grunty natomiast kupują — jak zauważają eksperci Savillsa — nowi gracze budujący swoją pozycję na rynku. — Wbicie pierwszej łopaty w ziemie pod nowy obiekt odbywa się często zaraz po ukończeniu poprzedniej inwestycji lub, w przypadku największych deweloperów budujących po kilka projektów jednocześnie, nawet jeszcze w trakcie jej trwania. Ma to na celu zachowanie ciągłości — tłumaczy Daniel Czarnecki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu