Na rynku brakuje zdecydowanego trendu

Robert Kurowski
opublikowano: 02-04-2001, 00:00

Na rynku brakuje zdecydowanego trendu

Od kilkunastu dni istotnemu zawężeniu uległy oscylacje głównych indeksów mierzone cenami zamknięcia. WIG 20 oraz WIG od 16 marca poruszają się w zakresie wahań nie przekraczającym 1,5 proc., podobnie wygląda sytuacja w przypadku TechWIG. Jedynie spółki średniej wielkości zyskały w tym czasie wyraźniej, co odzwierciedla około 3-proc. wzrost MIDWIG.

W ciągu ostatnich sesji utrzymywały się dość niskie obroty, ogółem ich wartość w skali tygodnia wyniosła poniżej 1 mld zł. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w grudniu, wtedy poprzedziło to znaczną falę spadkową, podobnie teraz wydaje się to potwierdzać wyczekiwanie inwestorów co do wykształcenia się tendencji.

Poziom 1400 punktów (WIG20) determinuje dalszy rozwój sytuacji, niestety nie udało się wybić ponad ten opór, w czym pewną zasługę ma zapaść na Nasdaq. Poprawa sytuacji technicznej, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, nie jest już wyraźna, rynek akcji powoli kształtuje trend horyzontalny.

W związku z tym, przy utrzymywaniu się tego trendu możliwe jest, że dojdzie do pogorszenia kondycji oscylatorów. Wskaźniki te zniżkowały do pułapów neutralnych, chociaż w dłuższej perspektywie cały czas rosną — podobnie zachowuje się również MACD.

Należy uznać, że mimo wszystko krajowy rynek akcji w dość dobrym stanie zakończył kolejny tydzień, co jest zbieżne z przebiegiem notowań na światowych rynkach giełdowych (oprócz Nasdaq). Dopiero wybicie indeksów warszawskiej giełdy z dość wąskiej strefy wahań pozwoli na dokładne określenie tendencji, czego warunkiem byłby równoczesny wzrost obrotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na rynku brakuje zdecydowanego trendu