Na rynku długu nerwowo, sytuację ratują dobre dane fundamentalne

Internet Securities
opublikowano: 31-03-2006, 15:35

Mijający tydzień na rynku długu upłynął pod znakiem posiedzeń FED i Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Analitycy oceniają, że do maja stopy procentowe w USA wzrosną do 5,00% z 4,75% obecnie w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Mijający tydzień na rynku długu upłynął pod znakiem posiedzeń FED i Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Analitycy oceniają, że do maja stopy procentowe w USA wzrosną do 5,00% z 4,75% obecnie w przypadku głównej stopy referencyjnej.

„Na rynku były delikatne oczekiwania, że jednak FED przystopuje z podwyżkami, ale ostatnie posiedzenie pokazało, że retoryka jest bardzo jastrzębia i oceniam, że do maja powinniśmy się spodziewać się podwyżki w USA do 5%” – powiedział Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH.

Natomiast ostatni komunikat po posiedzeniu RPP pokazuje, że nie należy spodziewać się kolejnych obniżek stóp procentowych.

„Komunikat był bardzo jednoznaczny. Nawet czwartkowa wypowiedź prof. Czekaja, który powiedział, że obecnie stopy procentowe są na dobrym poziomie, może świadczyć o przyhamowaniu z obniżkami” – powiedział Mrowiec.

W nadchodzącym tygodniu rynek długu zdominowany będzie dwoma kwestiami – niepewną sytuacją polityczną, a także środowym przetargiem obligacji dwuletnich.

„Ewentualne wejście Andrzeja Leppera do rządu i realizowanie, nawet po części, jego programu gospodarczego, to jest negatywny sygnał dla inwestorów. Poza tym może oznaczać odejście Zyty Gilowskiej, która w rządzie premiera Marcinkiewicza jest gwarantem stabilności finansów” – ocenia Mrowiec.

„Oprócz tego w przyszłym tygodniu resort zaoferuje dwulatki, a ich podaż jest dość duża, co również nie jest pozytywnym sygnałem” – dodał.

Resort poinformował w piątek, że na środowym przetargu, zostaną zaoferowane papiery serii OK0408 o wartości 3-4 mld zł.

Zdaniem Mrowca, zarówno niepewna sytuacja polityczna jak i podaż obligacji, spowodują zwiększenie rentowności.

„Zauważyć można w ostatnim czasie globalną tendencję do podwyżek stóp procentowych. W przypadku Polski ratuje nas sytuacja fundamentalna” – powiedział Mrowiec.

W piątek około godziny 14:50 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,25% (wobec 4,14% w ub. piątek), pięciolatek – 4,84% (wobec 4,65%), a papierów dziesięcioletnich – 4,98% (wobec 4,80%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na rynku długu nerwowo, sytuację ratują dobre dane fundamentalne