Na rynku doszło do korekty

Marek Knitter
opublikowano: 02-10-2002, 00:00

Po dobrym początku tygodnia wtorek przyniósł korektę na wtórnym rynku skarbowych papierów wartościowych. Rynek otworzył się wczoraj rano nieznacznie powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Jednak po zwiększonym poniedziałkowym handlu wczoraj inwestorzy szybko stracili energię i w efekcie doszło do nieznacznej korekty cen. Jak można było oczekiwać, jej zasięg był niewielki (tylko 0,15 proc. w przypadku najpopularniejszych papierów 5-letnich), gdyż rynek nadal pozostaje nastawiony pozytywnie do obligacji. Takie podejście inwestorów wynika z jednej strony z silnych oczekiwań na kolejną obniżkę stóp procentowych (najprawdopodobniej dojdzie do niej w listopadzie), a z drugiej z powodu niewielkiej podaży 5-letnich papierów na dzisiejszym przetargu. Aktywność inwestorów na rynku w ciągu dnia była średnia, lecz zdecydowanie niższa od poniedziałkowej.

Dzisiejsza sesja będzie niewątpliwie zdominowana przez aukcję obligacji. Jak zwykle niektórzy inwestorzy mogą próbować zepchnąć rynek w dół, licząc na kupno papierów po niższych cenach na aukcji. Ministerstwo Finansów zaproponuje dziś inwestorom obligacje 2-letnie OK0804 o wartości 2,8 mld zł i 5-letnie PS0507 za 1 mld zł. Podaż ta jest znacznie niższa od oczekiwanej przez rynek. Dlatego przed aukcją możliwy jest dalszy, choć nieznaczny spadek cen. Później sytuacja będzie już zależała od wyników przetargu. Jeśli popyt okaże się wysoki, a rentowności niskie, możliwe jest testowanie kolejnych maksimów na rynku wtórnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na rynku doszło do korekty