Na rynku kredytów zaszły duże zmiany

Piotr Cyburt, prezes BRE Banku Hipotecznego
opublikowano: 29-04-2008, 00:00

Od ostatniego kwartału ubiegłego roku jesteśmy świadkami istotnych zmian na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz ich finansowania.

Po pierwsze, nastąpiło wyhamowanie wzrostu popytu na mieszkania. Przyczynił się do tego bardzo wysoki poziom cen. Po drugie, zdrożały kredyty hipoteczne, przez co stały się one trudniej dostępne. To z kolei spowodowało zmniejszenie grupy osób, którym zdolność kredytowa umożliwiała finansowanie zakupu mieszkania kredytem bankowym. Pod względem podaży mieszkań ubiegły rok był z kolei nadzwyczaj dobry. Na rynku pojawiło się bardzo dużo nowych lokali, oddano ich ponad 130 tys. Te tendencje mogą doprowadzić do występowania przez kilkanaście następnych miesięcy nadwyżki podaży na niektórych rynkach lokalnych.

Zjawiska te zderzyły się ze zmianami w sektorze bankowym. Przede wszystkim w polskim systemie bankowym zmniejszyła się nadpłynność na skutek wyższej dynamiki wzrostu kredytów niż depozytów, a także odpływu części depozytów na rynek kapitałowy. Ponadto banki odczuły skutki kryzysu subprime na rynku amerykańskim — przede wszystkim przez wzrost kosztów uzyskiwania funduszy na rynku międzybankowym, a także trudniejszy dostęp do refinansowania na rynku międzynarodowym.

W rezultacie jeśli chodzi o deweloperów mieszkaniowych, zaczynają oni odczuwać wzrost kosztów finansowych i stóp procentowych, a także zaostrzenie polityki kredytowej i wzmożoną ostrożność banków. Firmy, które liczyły na finansowanie inwestycji z wpłat nabywców, mogą mieć problem z ich ukończeniem, a to może być okazją do przejmowania rozpoczętych projektów przez większych graczy. Wydłużenie się procesu sprzedaży mieszkań w danej inwestycji będzie również skutkować dłuższym okresem jej kredytowania przez bank.

Piotr Cyburt

prezes BRE Banku Hipotecznego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Cyburt, prezes BRE Banku Hipotecznego

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu