Na rynku nadal bez zmian

Marek Rogalski
opublikowano: 31-08-2006, 00:00

Środowa sesja na rynku walutowym nie była szczególnie interesująca. To dziwne, bo kalendarz wydarzeń makroekonomicznych sugerował, że będzie inaczej. Notowania EUR/USD wahały się wokół poziomu 1,2830, a złoty nieznacznie zyskał. Po południu za euro płacono 3,9420 zł, a za dolara 3,0730 zł.

Informacje, jakie napłynęły we wtorkowy wieczór z amerykańskiego banku centralnego (Fed), potwierdziły, że rozpoczęty w 2004 r. cykl podwyżek stóp procentowych można w zasadzie uznać za zakończony. Z ujawnionych zapisków z posiedzenia z 3 sierpnia wynikało, że członkowie Fed zaczęli coraz bardziej obawiać się spadku tempa wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach, a nie faktu, że inflacja pozostaje wysoka. Jedno jest jasne — Fed na razie nie będzie szkodził rynkom wschodzącym. Tyle że może do tego dojść z powodu zbliżającego się globalnego spowolnienia gospodarczego i tym samym osłabienia na rynku surowców. Z drugiej strony opublikowane w środę po południu dane o wzroście gospodarczym w USA w II kwartale (drugi odczyt wykazał zwyżkę o 2,9 proc. r/r), dają pewne szanse, że nie stanie się to prędko.

Tymczasem u nas dynamika PKB była najwyższa od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i wyniosła 5,5 proc. r/r. Co istotne, było to wsparte 5,1-procentowym r/r wzrostem popytu krajowego i aż 14,4-procentowym r/r wzrostem inwestycji. To sprawia, że gospodarka ma zdrowe podstawy i w ujęciu całorocznym jej dynamika może przekroczyć poziom 5,0 proc. r/r. Obawy, że wpłynie to na pewne zaostrzenie polityki władz monetarnych okazały się nieuzasadnione. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy bez zmian, przyznała, że lipcowy wyższy wzrost inflacji był przejściowy. W kolejnych kilku miesiącach nie powinna ona znacząco odbiegać od założeń przedstawionych w projekcji.

Notowania EUR/PLN powinny utrzymać się w przedziale 3,93-3,96 zł. W najbliższym czasie złotemu mogą zaszkodzić politycy i zmiany na rynku EUR/USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu