Na rynku obligacji ceny rosły, w przyszłym tygodniu powinno być stabilnie-opinia

Internet Securities
opublikowano: 06-01-2006, 18:12

Pierwszy tydzień 2006 roku był udany dla inwestorów na rynku obligacji, w przeciągu tygodnia rentowności spadały, natomiast przyszły tydzień zapowiada się stabilnie, z możliwością dalszego wzrostu cen, uważają analitycy.

Pierwszy tydzień 2006 roku był udany dla inwestorów na rynku obligacji, w przeciągu tygodnia rentowności spadały, natomiast przyszły tydzień zapowiada się stabilnie, z możliwością dalszego wzrostu cen, uważają analitycy.

„Początek tygodnia, szczególnie wtorek i środa, to bardzo silna fala zakupów obligacji w ślad za rynkami wschodzącymi, ale nie tylko – dobre nastroje obserwowaliśmy także na rynkach bazowych” – powiedział Marcin Bilbin, analityk Banku Pekao SA.

„Było to połączone z popytem na akcje na giełdzie” – dodał

Przez cały tydzień, poza czwartkiem kiedy zanotowano minimalne spadki, indeksy na giełdzie rosły. Rynkowi obligacji pomógł także środowy przetarg obligacji organizowanych przez ministerstwo finansów.

„Sytuacji też pomogła środowa aukcja dwulatek nowej serii, na której zobaczyliśmy ogromny popyt. Po części związane było to z tym, że były to obligacje nowej serii, a takie papiery inwestorzy lubią mieć w portfelach” – powiedział analityk.

Resort sprzedał w środę obligacje serii OK0408 za 2,5 mld zł przy popycie przekraczającym 9 mld zł.

„Ostatnie dwa dni to okres stabilizacji, rentowności nieco wzrosły w czwartek, ale w piątek ponownie rosły ceny” – powiedział Bilbin.

Jego zdaniem sytuacja powinna być stabilna w przyszłym tygodniu, ponieważ rynek czeka na informacje makroekonomiczne, które będą publikowane dopiero po 15 stycznia.

„W przyszłym tygodniu nadal nie ma danych makroekonomicznych, rynek czeka na dane o grudniowej inflacji, które będą dopiero w poniedziałek, 16 stycznia” – powiedział analityk.

W listopadzie inflacja wyniosła 1,0%, co zaskoczyło rynek i sprawiło, że odżyły częściowo oczekiwania na obniżkę stóp procentowych.

„Rynek już wycenia obniżkę stóp procentowych, na razie, patrząc na stopy FRA, to jest jakieś 50% szans na obniżkę o 25 pb” – uważa Bilbin.

Tymczasem w przyszłym tygodniu najważniejszym wydarzeniem wydaje się być sejmowa debata budżetowa.

„W tej sytuacji na pewno jakimś czynnikiem będzie debata budżetowa, a także oczywiście nastrój na rynkach bazowych. Kończą się także oczekiwania na obniżki stóp w USA, co też może mieć przełożenia na sytuację na naszym rynku i jest szansa na pojawienie się popytu na obligacje” – uważa Bilbin.

„Z drugiej strony, patrząc na fundamenty ciężko się spodziewać jakiejś dużej zwyżki cen, dlatego spodziewam się stabilizacji na rynku i czekania na jakieś bodźce w postaci danych czy wydarzenia, które mogłoby popchnąć rynek” – dodał analityk Pekao.

W piątek o godzinie 17:20 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,45 (wobec 4,64% w poniedziałek o 9:00), pięciolatek 4,83% (wobec 4,95%), a dziesięciolatek 5,02 (wobec 5,12%).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane