Na rynku obligacji głęboka korekta, inwestorzy czekają na dane i sondaże prezydenckie

Internet Securities
opublikowano: 14-10-2005, 15:50

Mijający tydzień na rynku obligacji przyniósł wyprzedaż papierów w ślad za globalną realizacją zysków. W przyszłym tygodniu inwestorzy będą czekać na dane o produkcji przemysłowej, a także sondaże prezydenckie.

Mijający tydzień na rynku obligacji przyniósł wyprzedaż papierów w ślad za globalną realizacją zysków. W przyszłym tygodniu inwestorzy będą czekać na dane o produkcji przemysłowej, a także sondaże prezydenckie.

„W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z wyprzedażą na rynku. Inwestorzy realizowali zyski i to nie powinno dziwić, zważywszy, że od wielu tygodniu ceny papierów biły rekordy i w końcu głębsza korekta musiała nadejść” – powiedział Tomasz Zdyb, analityk Banku Pekao SA.

„Nie było żadnych danych ani innych ważniejszych informacji, zatem źródłem korekty była sytuacja globalna – zresztą wystarczy spojrzeć na to, co się działo nie tylko na innych rynkach wschodzących, ale także na rynkach bazowych” – dodał.

Dlatego, jego zdaniem, trudno nazwać odwrót inwestorów, zwiększoną awersją na ryzyko związane z inwestowaniem na emerging markets.

„Gdyby tak było, to rynki bazowe zachowywałyby się co najmniej neutralnie, a tam też mieliśmy spadki” – stwierdził Zdyb.

W przyszłym tygodniu inwestorzy będą czekać głównie na dane o produkcji przemysłowej za wrzesień, które będą opublikowane w środę.

„To zdecydowanie najważniejsze wydarzenie przyszłego tygodnia, to ostatnie dane za trzeci kwartał i będą prawdopodobnie ważne dla polityki pieniężnej” – stwierdził Zdyb.

Ważne będą także pojawiające się sondaże prezydenckie – przyszły tydzień to ostatni tydzień kampanii wyborczej.

„Tak, jak do tej pory, sondaże działały na rynek walutowy i długu, tak będzie też i w przyszłym tygodniu. Dlatego w zależności od wyników tych sondaży będzie zmieniać się sytuacja na rynku” – powiedział Zdyb.

„Rynek woli Tuska, więc kiedy będzie rosło dla niego poparcie, to nastroje będą lepsze” – dodał.

W niedzielę, 23 października, odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której rywalizować będą Donald Tusk i Lech Kaczyński. Obecnie według sondaży prowadzi Donald Tusk.

W piątek o godzinie 15:00 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,50% (wobec 4,37% w ubiegły piątek), pięcioletnich na poziomie 4,88% (wobec 4,76%), natomiast dziesięcioletnich 4,92% (wobec 4,79%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane