Na rynku obligacji spadki, ale rozpoczyna się świąteczny okres konsolidacji

Internet Securities
opublikowano: 09-12-2005, 15:41

Kluczowym wydarzeniem na rynku obligacji w tym tygodniu była decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu dla Węgier, co niekorzystnie przełożyło się także na polski rynek, uważają analitycy. Ich zdaniem do końca roku, mimo sceptycznego podejścia zagranicznych inwestorów, na rynku obligacji powinno być spokojnie.

Kluczowym wydarzeniem na rynku obligacji w tym tygodniu była decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu dla Węgier, co niekorzystnie przełożyło się także na polski rynek, uważają analitycy. Ich zdaniem do końca roku, mimo sceptycznego podejścia zagranicznych inwestorów, na rynku obligacji powinno być spokojnie.

„Najważniejszym wydarzeniem tygodnia była niewątpliwie decyzja Fitcha o obniżeniu ratingu Węgier, co skutecznie popsuło nastroje także na rynkach całego regionu” – powiedział Marcin Bilbin, analityk Banku Pekao SA.

We wtorek Fitch obniżył rating długoterminowy Węgier do „BBB+” z „A-”.

Zdaniem Bilbina, wzmocnił się przez to sceptycyzm zagranicznych inwestorów do polskich papierów.

„Od pewnego czasu obserwujemy chęć sprzedawania polskich papierów przez zagranicznych inwestorów, którzy byli motorem wzrostu cen przez większą część roku. Obecnie mamy taką sytuację, że to lokalni inwestorzy powstrzymują ceny od spadania” – powiedział.

Bilbin sądzi, że taka sytuacja się utrzyma do końca roku.

„Mamy koniec roku, obroty są raczej nieduże i tak powinno być do końca roku. Moim zdaniem czeka nas głębsza korekta na początku przyszłego roku” – powiedział analityk.

Natomiast w przyszłym tygodniu sytuacja na rynku będzie determinowana głównie sytuacją na rynkach bazowych.

„W przyszłym tygodniu spodziewam się dalszego ciągu spadku obrotów na rynku w związku ze zbliżającymi się świętami. Jeżeli chodzi o rentowności, to będziemy zapewne świadkami konsolidacji, ale to zależy od tego, co będzie się działo na rynkach bazowych, a także, czy będą dalsze konsekwencje decyzji Fitcha odnośnie Węgier” – powiedział Bilbin.

W piątek o godzinie 15:20 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,85% (wobec 4,73% przed tygodniem), pięcioletnich na poziomie 5,22% (wobec 5,14%), a dziesięcioletnich 5,28% (wobec 5,16%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na rynku obligacji spadki, ale rozpoczyna się świąteczny okres konsolidacji