Na rynku paliw nadal nerwowo, w kraju ceny wzrosną w hurcie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2006, 18:06

Zdaniem Urszuli Cieślak z biura Reflex, które monitoruje rynek paliwowy, w nadchodzącym tygodniu na międzynarodowym rynku paliwowym może nadal panować nerwowość, a w kraju prawdopodobne są podwyżki cen hurtowych.

Zdaniem Urszuli Cieślak z biura Reflex, które monitoruje rynek paliwowy, w nadchodzącym tygodniu na międzynarodowym rynku paliwowym może nadal panować nerwowość, a w kraju prawdopodobne są podwyżki cen hurtowych.

"Na rynku międzynarodowym może utrzymać się nerwowość. Ostatniego dnia stycznia na posiedzeniu zbierają się przedstawiciele krajów OPEC. Najprawdopodobniej ta organizacja nie obetnie limitów wydobycia, gdyż ceny ropy są wysokie" - powiedziała Cieślak.

Niepokój na rynku paliwowym wywołuje cały czas niepewna sytuacja w Iranie. Rynek liczy się z możliwością przerwania dostaw ropy z tego państwa. Na drugiego lutego zapowiedziano spotkanie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która będzie dyskutować o sytuacji w tym kraju.

Zdaniem Cieślak, czynnikiem uspokajającym rynek mogłaby być zapowiedź Międzynarodowej Agencji Energii o możliwości uwolnienia strategicznych rezerw, co powstrzymałoby wzrost cen ropy naftowej, gdyby doszło do wstrzymania eksportu przez Iran.

"Taka zapowiedź bardzo dobrze sprawdziła się po zniszczeniach w infrastrukturze naftowej USA, wywołanych przez ostatnie huragany" - powiedziała.

Po korekcie cen paliw w dół w środę, będącej konsekwencją odnowienia się zapasów w USA (benzyn o blisko 3 mln baryłek oraz destylatów o około 1,8 mln baryłek) i realizacji zysków przez inwestorów, ceny paliw i ropy ponownie wzrastają. W piątek na giełdach ropa drożała blisko 1 USD, zaś paliwa gotowe o ponad 10 USD na tonie.

Zdaniem Cieślak ceny hurtowe w kraju mogą zacząć znowu rosnąć, gdyż zawirowania polityczne doprowadzają do osłabienia złotego, co negatywnie odbija się na cenach paliw.

Cieślak uważa, że w detalu skończyły się obniżki, ale nie oznacza to, że ceny gwałtownie wzrosną. Pewne jest, że zaczną sukcesywnie piąć się w górę.

Poniżej średnie ceny detaliczne paliw (w zł za litr) na dzień 27 stycznia 2006 roku, na podstawie danych biura Reflex:

superplus 98

Euro 95

ON

LPG

PKN Orlen

3,93

3,74

3,7

2,16

prywatni

3,88

3,72

3,68

2,16

St. Lotos

3,85-4,09

3,59-3,85

3,67-3,79

2,11-2,29

średnia

3,9

3,73

3,69

2,16

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane