Na rynku przybywa lokali jednopokojowych

MCH
opublikowano: 12-07-2011, 00:00

Deweloperzy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i budują więcej kawalerek. Niestety rośnie także cena jednopokojowych lokali.

Deweloperzy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i budują więcej kawalerek. Niestety rośnie także cena jednopokojowych lokali.

Według danych serwisu TabelaOfert. pl w Warszawie jest teraz do kupienia około 770 mieszkań jednopokojowych w 88 inwestycjach. Prawie wszystkie są w budowie, a gotowe kawalerki stanowią zaledwie 5 proc. stołecznej oferty rynkowej.

Dostępność

Najwięcej ofert (193) mają do wyboru poszukujący mieszkań jednopokojowych na Woli. Nieco mniej (130) lokali dostępnych jest we Włochach, zaś na Białołęce jest już tylko około 80 kawalerek. Nie najgorzej jest też na Ochocie, w Śródmieściu, Bemowie, Mokotowie i Bielanach.

— W pozostałych dzielnicach oferta jest już znacznie bardziej ograniczona. Na Ursynowie czy Żoliborzu można znaleźć tylko pojedyncze oferty — mówi Maciej Dymkowski z redNet Consulting.

Podobna sytuacja była do niedawna na Pradze Północ, ale w maju tego roku firma Budrem rozpoczęła przy Alei Solidarności, na wysokości Dworca Warszawa Wileńska, realizację inwestycji Nowa Wileńska, w której do kupienia jest około 20 kawalerek o powierzchni 25-30 mkw. Spośród 142 mieszkań, które deweloper oferuje do sprzedaży, jednopokojowe stanowią 14 proc. Najtańszy lokal w tej inwestycji kosztuje 198,5 tys. zł brutto.

— Kawalerki kupują tu głównie młode osoby, które za kilka lat planują przeprowadzkę do większego mieszkania. Poza tym najtańsze mieszkania kupowane są również w celach inwestycyjnych. Dlatego można tu będzie wynająć niewielkie dwupokojowe lokale o metrażu 31-36 mkw. — informuje Michał Wilczewski, partner zarządzający w spółce Budrem.

Wyższe koszty budowy

Nabywcy małych mieszkań muszą się jednak liczyć z tym, że takie lokale są wyżej wyceniane przez inwestorów niż te o większym metrażu.

— Wynika to z większych kosztów budowy lokali o niedużej powierzchni, bo lwią ich część pochłania kuchnia i łazienka. Nakłady zwiększa też konieczność wybudowania odpowiedniej liczby kosztownych miejsc parkingowych, która zależy od liczby mieszkań w inwestycji — Michał Wilczewski.

Ponadto kupujący często zwracają uwagę, czy w mieszkaniu jest możliwość wyodrębnienia dodatkowego pokoju.

Michał Wilczewski przewiduje, że duży popyt na małe mieszkania będzie się utrzymywał do momentu, kiedy banki nie zaczną łagodniej oceniać zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Popularność mniejszych lokali zwiększył w 2008 r. kryzys, a teraz podsyca Komisja Nadzoru Finansowego wprowadzając nowe przepisy przyznawania pożyczek hipotecznych w formie rekomendacji T i S.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu