Na rynku walutowym dalsze umocnienie złotego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-08-2005, 17:17

Poniedziałek przyniósł umocnienie złotego. W opinii specjalistów, przyczyniły się do tego informacje o aktywności Ministerstwa Finansów na rynku. Najbliższym ważnym wydarzeniem, na które czekają rynki, będzie środowy przetarg obligacji dwuletnich.

Poniedziałek przyniósł umocnienie złotego. W opinii specjalistów, przyczyniły się do tego informacje o aktywności Ministerstwa Finansów na rynku. Najbliższym ważnym wydarzeniem, na które czekają rynki, będzie środowy przetarg obligacji dwuletnich.

    Resort finansów potwierdził w poniedziałek, że w ubiegłym tygodniu sprzedał na rynku kilkaset milionów euro, co stanowi element polityki zarządzania długiem publicznym. MF nie wyklucza tego typu operacji w przyszłości, ale nie dojdzie do nich wsierpniu.

    "Złoty jest mocniejszy, do czego przyczyniły się wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów dotyczące sprzedaży walut na rynku i zapowiedzi dalszych operacji" - powiedział dealer walutowy w WestLB Paweł Gajewski.

    "Te zapowiedzi pomogły utrzymać złotego na wysokim poziomie. Jeśli MF będzie realizowało swoje zapowiedzi to złoty będzie mocny, bo kilkaset milionów euro na wakacyjnym rynku to duża kwota" - dodał.

    W poniedziałek około 16.30 za euro płacono 4,0560 zł wobec 4,064 zł w piątek, a za dolara 3,3180 zł wobec 3,353 zł.

    Zdaniem Gajewskiego, wtorek może przynieść uspokojenie sytuacji, a gracze czekają już na wyniki środowej aukcji obligacji. "Jeśli popyt na papiery będzie spory, to pomoże to złotemu, który w takim przypadku może umacniać się w kierunku 4 za euro. W przeciwnym razie możliwe jest osłabienie do 4,07, ale nie wydaje się, żeby ono trwało długo" - powiedział Gajewski.

     Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że na aukcji w środę zaoferuje obligacje dwuletnie OK0807 o wartości 2,7 mld zł.    Zdaniem dealerów, popyt na obligacje OK0807 na środowym przetarguwyniesie 3,5-5 mld zł, a rentowność 4,70-4,76 proc.

    W poniedziałek na rynku wtórnym rentowność papierów dwuletnich około godz. 16.30 wyniosła 4,73 proc. wobec 4,64 proc. w piątek, pięcioletnich 4,98 proc. wobec 4,92 proc., a dziesięcioletnich 4,97 proc. wobec 4,91 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na rynku walutowym dalsze umocnienie złotego