Na rynku złota nie zdarzyło się to od lat 90. XX wieku

Złoto staniało o ponad 11 proc. od wyborów prezydenckich w USA. Nie brak opinii, że spadek jego kursu może być jeszcze głębszy.

Spadek ceny złota jeszcze o 64 USD wobec czwartkowego minimum, wynoszącego 1124 USD oznaczałby, że złoto oddałoby cały zysk osiągnięty w tym roku. Gdyby jego kurs spadł jeszcze więcej, byłby to czwarty rok z rzędu zakończony stratą. Tak długi okres spadku notowań złota zdarzył się ostatni raz w latach 1988-1992.

Zobacz więcej

Notowania złota od 2012 roku

Złoto tanieje, bo umacnia się dolar. Od środy amerykańskiej walucie sprzyjają wyższe stopy procentowe w USA i zapowiedź kolejnych trzech podwyżek w 2017 roku. Ari Wald, szef analizy technicznej w Oppenheimer uważa, że złoto wchodzi w okres dłuższego spadku ceny, a poziom jego obecnych notowań przypomina pierwsze lata obecnego wieku.

- Czynnik, który wywiera presję, to oczywiście silniejszy dolar i myślę, że złoto jest sprzedawane jako bezpieczna przystań kiedy rynek jest gotów podjąć większe ryzyko, co moim zdaniem będzie kontynuowane – powiedział Wald w CNBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na rynku złota nie zdarzyło się to od lat 90. XX wieku