Na rynku złotego i obligacji panowała świąteczna atmosfera

opublikowano: 09-04-2004, 17:25

Na rynkach: walutowym i obligacji panowała w piątek świąteczna atmosfera. Obroty były niewielkie. Złoty delikatnie umocnił się do euro i osłabł do dolara. Na rynku międzybankowym około godz. 16.00 za euro płacono 4,73 zł, o 0,63 gr mniej niż na czwartkowym zamknięciu, zaś za dolara 3,915 zł, o 0,3 gr więcej.

"Dzisiejszy dzień na rynku walutowym był bardzo spokojny. Obroty były niewielkie, kurs złotego ulegał niewielkim wahaniom, w przedziale 1,7-2 proc. odchylenia od parytetu po jego słabej stronie" - powiedział PAP Marek Wołos, dealer TMS.

Około 16.00 odchylenie od parytetu wynosiło 1,95 proc. po jego słabej stronie.

"Również kurs dolara względem euro jest bardzo stabilny, przez cały dzień praktycznie stoi w miejscu na poziomie 1,21 dolara za euro. Wynika to z faktu, że banki większości krajów Europy Zachodniej oraz część banków w Stanach Zjednoczonych dzisiaj nie pracuje" - powiedział Wołos.

Jego zdaniem, w poniedziałek kurs dolara względem euro może ulec wyraźnej zmianie. "W Europie mamy wówczas święto, ale banki amerykańskie pracują i przy płytkim rynku mogą one wyraźnie wpłynąć na kurs eurodolara" - powiedział.

Kluczową dla wartości złotego w dalszym ciągu pozostaje kwestia, czy kandydat na premiera prof. Marek Belka uzyska poparcie dla tworzonego obecnie rządu.

Również na rynku obligacji piątek upłynął w świątecznej atmosferze. Rentowność obligacji dwuletnich OK0406 pozostała na poziomie czwartkowego zamknięcia, 6,66 proc. Dochodowość papierów pięcioletnich DS0509 spadła o 5 pkt bazowych do 6,89 proc., zaś dziesięcioletnich DS1013 wzrosła o 1 pkt bazowy do 6,88 proc.

"Dziś na rynku panował spokój, obroty były bardzo małe, co było spowodowane między innymi brakiem aktywności inwestorów zagranicznych" - powiedział PAP Tomasz Zdyb, analityk Pekao SA.

"Rynek nie zareagował na informacje o podaży obligacji dziesięcioletnich" - dodał.

Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek, że na środowym przetargu zaoferuje obligacje DS1013 o wartości 1,4 mld zł. Ostatni raz MF oferowało tego typu papiery w marcu. Wtedy resort sprzedał papiery za 1,7 mld zł, przy średniej rentowności 6,618 proc., a popyt inwestorów wyniósł blisko 2,1 mld zł.

Zdaniem Zdyba, w przyszłym tygodniu aktywność inwestorów wzrośnie. Będą oni czekać na kolejne informacje dotyczące powodzenia tworzenia rządu przez Marka Belkę oraz publikowane dane makroekonomiczne.

We wtorek NBP poda bilans płatniczy za luty 2004 roku. Deficyt w obrotach bieżących w styczniu spadł do 83 mln euro, czyli znacznie więcej niż oczekiwali analitycy z 722 mln euro w grudniu.

W środę natomiast GUS poda inflację za marzec 2004 roku. W styczniu i w lutym inflacja liczona rok do roku ustabilizowała się na poziomie 1,6 proc. Ministerstwo Finansów podniosło prognozę inflacji w marcu do 1,7 proc. z 1,6 proc. prognozowanych wcześniej.

Małgorzata Dłubak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu