Na scenie

Anna Smolińska
25-01-2002, 00:00

Teatr Rozmaitości

„Oczyszczeni”

Na świecie sztuki Sary Kane pojawiają się zawsze z etykietą skandalu i pornografii. Sama postać zmarłej samobójczą śmiercią autorki może fascynować. Popadając powoli w nieuleczalną depresję, napisała sześć okrutnych i mrocznych dramatów. Kiedy zmarła w 1999 r., nie miała jeszcze 30 lat. „Oczyszczeni” powstali rok przed jej śmiercią.

Reżyserem przedstawienia jest Krzysztof Warlikowski, w którego inscenizacji sztuka nie traktuje już wyłącznie o przemocy — jest rozpaczliwym wołaniem o miłość w pełnym brutalności świecie.

Warlikowski w mistrzowski sposób całą przemoc zapisaną w tekście zmienił w metaforę. Umowna jest scenografia Małgorzaty Szczęśniak, która salę gimnastyczną połączyła ze szpitalnym wnętrzem. W zaadaptowanej rzeczywistości nic nie dzieję się naprawdę — aktor wiesza się trzymając się sznura rękami, uderzeniami w ludzkie ciało są uderzenia w worek bokserski. Tym sposobem rzeczywista przemoc przechodzi w sferę psychiki i staje się jeszcze bardziej nie do zniesienia...

Spektakl jest koprodukcją trzech polskich scen: wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego z Poznania i warszawskich Rozmaitości. Niemieckim koproducentem „Oczyszczonych” jest Hebbel Theater. Zaraz po premierze spektakl kupił festiwal w Awinionie, pojedzie on także na litewską „Akcję Dramat” i wiele innych przeglądów. Nieprzypadkowo, jest bowiem uniwersalnym i dobrze zagranym przedstawieniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Smolińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu