Na światowych rynkach optymizm nie słabnie

Marek Druś
opublikowano: 25-08-2009, 00:00

Europejskie rynki akcji poprawiły 10-miesięczne maksimum. DJ Stoxx 600 osiągnął największą wartość od 7 października ubiegłego roku. Indeksy rosły, bo rośnie przekonanie, że największa po II Wojnie Światowej globalna recesja dobiega końca. Najmocniej spośród 18 europejskich indeksów branżowych rósł wskaźnik spółek surowcowych, które jako pierwsze skorzystają z poprawy koniunktury. Wyraźny wzrost cen metali na światowych rynkach pociągnął za sobą kursy BHP Billiton, Rio Tinto i Xstrata. Mocniej niż rynek rosły także indeksy branż budowlanej i finansowej. Inwestorzy pozbywali się akcji spółek defensywnych: spożywczych, ochrony zdrowia i handlu detalicznego. Drożały akcje BASF. Prezes największego na świecie koncernu chemicznego potwierdził, że spółka może być celem wrogiego przejęcia. Podkreślił jednak, że byłoby to trudne, gdyż zainteresowany musiałby zgromadzić kwotę ok. 70 mld EUR, aby mieć jakiekolwiek szanse.

W USA sesje rozpoczęły się wzrostami indeksów, co oznacza podwyższenie tegorocznych maksimów ustanowionych w piątek. SP500 rósł piątą sesję z rzędu, co jest najdłuższą serią od listopada. Drożały akcje producentów metali, m.in. Alcoa i Freeport-McMoRan Copper Gold Inc., największą na świecie "miedziową" spółkę giełdową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy