Na światowych rynkach wciąż dobre nastroje

Marek Wierciszewski
opublikowano: 15-02-2011, 00:00

Lepsze wiadomości napłynęły z gospodarki japońskiej. Choć PKB spadł w IV kwartale o 1,1 proc., to jednak i tak był to wynik lepszy od prognoz analityków. O prawie 3 proc. w Tokio drożały papiery Toyota Motor. Spółka poinformowała, że odchudzi zarząd do 17 osób z obecnych 27. Notowania japońskiego eksportera wspierało również osłabienie jena wobec dolara.

Amerykanów bardziej ucieszyły jednak informacje z Chin. Nadwyżka handlowa sięgnęła tam w styczniu 6,5 mld USD. To o połowę mniej niż miesiąc wcześniej. Dobre nastroje przeważały w Europie, a wskaźnik Stoxx Europe 600 znalazł się na nowych dwuipółletnich maksimach. Inwestorzy odetchnęli po dymisji prezydenta Egiptu, co zwiększa bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej.

W USA początkowo spadał kurs spółki Wal-Mart. Rekomendację dla największej na świecie spółki handlowej z "przeważaj" do neutralnej obniżył JPMorgan Chase. Blisko 1 proc. zyskiwał z kolei kurs GE. Paliwowa część spółki przejmie od John Wood Group jednostkę obsługującą szyby naftowe.

Marek Wierciszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu