Na świecie krąży najwięcej studolarówek w historii

opublikowano: 04-04-2019, 17:57

Choć na świecie handel elektroniczny zredukował użycie gotówki, to popyt na banknoty studolarowe wciąż rośnie.

Ilość studolarówek krążących na świecie była w ubiegłym roku największa w historii, ustaliła Rezerwa Federalna. W 2018 roku wzrosła o 7 proc., a ich łączna wartość sięgnęła 1,3 bln USD. Fed zwrócił uwagę, że liczba studolarówek podwoiła się od kryzysu finansowego. Ponieważ wzrost liczby banknotów o nominałach od 1 USD do 20 USD nie był tak duży, bank centralny podejrzewa, że rosnący popyt na studolarówki może wynikać z innych przyczyn. Prawdopodobnie są wykorzystywane do przechowywania wartości i cieszą się popularnością wśród przestępców.

Dolary
Dolary
Bloomberg

Niektórzy ekonomiści wzywali do rezygnacji z banknotów o wysokich nominałach. Lawrence Summers, były sekretarz skarbu już trzy lata temu apelował o to, wskazując na ich ważną rolę dla świata kryminalnego.

- Moratorium na druk nowych banknotów o wysokich nominałach uczyniłoby świat lepszym miejscem – napisał Summers.

Powołał się na publikację naukową Petera Sandsa z Uniwersytetu Harvarda, który był wcześniej prezesem banku Standard Chartered. Wskazywał on na to, że pozbycie się banknotów o wysokich nominałach utrudniłoby życie unikającym podatków, dokonującym przestępstw finansowych i korupcji oraz terrorystom. 

Fed z Chicago w raporcie opublikowanym w ubiegłym roku wskazywał, że 60 proc. wszystkich amerykańskich banknotów i prawie 80 proc. studolarówek, krąży poza USA. W 1980 roku szacowano, że 15-30 proc. amerykańskich banknotów krąży poza USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane