Na świecie powiało optymizmem, a Nasdaq podskoczył o 2,20 proc.

Marek Druś
opublikowano: 23-10-2001, 00:00

Amerykańscy inwestorzy nie przejęli się spadkiem wrześniowego „indeksu wiodących wskaźników” opracowanego przez Conference Board. Na rynku panowały dobre nastroje nawet mimo braku wyraźnych sygnałów poprawy rezultatów spółek.

W tym tygodniu informacje o kwartalnych wynikach przekaże ponad 1,6 tys. amerykańskich firm. Między nimi kilkanaście największych. To one będą kształtowały nastroje rynku. Duży wpływ na nie będzie miała także kolejna ocena stanu amerykańskiej gospodarki, którą przedstawi Fed w środę w tzw. beżowej księdze. Na razie to jednak wyniki spółek mają największy wpływ na postępowanie inwestorów za Oceanem. W poniedziałek widać to było po notowaniach papierów koncernu 3M. Spółka poinformowała o wynikach kwartału, które mimo wyraźnego pogorszenia wobec rezultatów zeszłorocznych okazały się minimalnie lepsze od oczekiwań rynku. Inwestorzy docenili to kupując papiery 3M, które były jednymi z najbardziej drożejących akcji notowanych w ramach indeksu Dow Jones.

Poprawa nastrojów widoczna była po wycenie akcji producentów chipów. Zdaniem analityków, to właśnie te spółki powinny jako pierwsze odczuć poprawę koniunktury gospodarczej. Dzięki bardzo wyraźnym zwyżkom kursów AMD, Intela, Applied Micro Circuits czy Texas Instruments, branżowy indeks Philadelphia Semiconductor zakończył sesję wyraźnym, blisko 5 proc. wzrostem. Europejskie giełdy zakończyły pierwszą sesję tygodnia wzrostami głównych indeksów.

Według ostatniego raportu Morgan Stanley, klimat gospodarczy na Starym Kontynencie poprawi się już w pierwszym kwartale przyszłego roku a w Stanach Zjednoczonych w drugim. Analitycy banku zalecili swoim klientom kupno akcji spółek z sektora TMT i pozbywanie się papierów przedstawicieli branży farmaceutycznej. Wyraźnie zdrożały udziały Nokii, największego na świecie producenta telefonów komórkowych. Analitycy Goldman Sachs i UBS Warburg podnieśli cenę docelową jej udziałów, a Morgan Stanley zysku na akcję w tym i przyszłym roku, po ujawnieniu w piątek przez spółkę kwartalnych wyników.

Poprawiła się wycena spółek z branży naftowej, m.in. British Petroleum, TotalFina Elf i Shell T&T. To skutek wzrostu cen ropy na światowych giełdach. Po informacji o rozmowach w sprawie ewentualnej fuzji British Airways i holenderskiego KLM, akcje pierwszej ze spółek zyskały około 4 proc. wartości. W odmiennych nastrojach kończyli sesję udziałowcy Lufthansy, której papiery przewodziły spadkom wśród blue chipów z indeksu Dax. Przecena akcji spółki to skutek pogłosek o znacznej stracie operacyjnej, którą zakończy ona czwarty kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na świecie powiało optymizmem, a Nasdaq podskoczył o 2,20 proc.