Na Sycylii odkryto zasypane greckie miasto

  • DI
opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Odkrycia dokonano w rejonie parku archeologicznego Selinunte koło Trapani

Dzięki bardzo czułej kamerze termicznej, zainstalowanej na dronie, włoscy geolodzy z Uniwersytetu w Camerino odkryli na Sycylii zasypane pozostałości miasta założonego przez Greków w VII w. przed naszą erą. To resztki pierwszej osady, na której zbudowano późniejsze miasto. Odkrycia dokonano w rejonie parku archeologicznego Selinunte koło Trapani w południowo- -zachodniej części wyspy — jednego z największych w Europie.

Są tam ruiny kilku świątyń oraz innych budowli. Większość z nich została zburzona w wyniku trzęsień ziemi w średniowieczu. Na obszarze Selinunte Geolodzy stwierdzili anomalie termiczne, które ich zdaniem mają związek z zakopanymi tam pozostałościami budowli sprzed prawie 3 tys. lat, wzniesionymi w pobliżu portu.

Fabio Pallotta, archeolog i geolog, wyjaśnił, że obrazy uzyskane z kamery termicznej ukazują doskonałe figury geometryczne, oznaczające plany budowli. Jedną z nich była świątynia otoczona przez kolumny, starsza od tych, których ruiny można tam oglądać. W głęboko położonych warstwach ziemi pod starożytnym miastem geolodzy zidentyfikowali akwedukty zbudowane przez Greków, którymi woda dopływała do domów i obiektów kultu.

— To tak, jakbyśmy odkryli antyczne Pompeje, wcześniejsze od tych, które dzisiaj możemy oglądać — powiedział Gilberto Pambianchi, koordynator badań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu