Na szczycie UE nadal rozmowy, nowe propozycje po południu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-12-2005, 12:18

Do godziny 13.00 na szczycie UE w Brukseli będą trwały dwustronne rozmowy Wielkiej Brytanii z partnerami europejskimi, potem będzie obiad, a po nim dopiero Brytyjczycy mają przedstawić nowe propozycje w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-13 - poinformowały w piątek źródła dyplomatyczne.

Do godziny 13.00 na szczycie UE w Brukseli będą trwały dwustronne rozmowy Wielkiej Brytanii z partnerami europejskimi, potem będzie obiad, a po nim dopiero Brytyjczycy mają przedstawić nowe propozycje w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-13 - poinformowały w piątek źródła dyplomatyczne.

Premier Tony Blair odbył już rozmowę z prezydentem Francji Jacques'iem Chirakiem oraz kanclerz Niemiec Angelę Merkel. W sumie ma spotkać się z dziesiątką przywódców unijnych, w tym z premierem Polski Kazimierzem Marcinkiewiczem.

I to od efektu tych rozmów strona brytyjska  uzależnia zmiany w swej propozycji.

"Podczas tych rozmów trwa testowanie propozycji, ale ze strony brytyjskiej jest mała wola otwarcia na zmiany" - powiedział francuski dyplomata.

O 13.00 rozpocznie się roboczy obiad, podczas którego Blair powie pozostałym 24 przywódcom, jakie są rezultaty jego rozmów i ewentualne zmiany w propozycji budżetowej.

Jeśli w ogóle, to na papierze zostaną one przedstawione najwcześniej po 15.00.

Wszyscy oczekują zmian w kwestii rabatu brytyjskiego, czyli kilkumiliardowej ulgi we wpłatach Londynu do unijnej kasy. Francja naciska, że ma to być zmiana trwała i systemowa, a nie tylko czasowa redukcja o tyle czy tyle miliardów w latach 2007-13. 

Druga sprawa do rozstrzygnięcia, to zapis o rewizji wydatków unijnych, zwłaszcza na politykę rolną, w 2008 roku. Londyn chce, by zmiany rozpoczęły się jeszcze przed końcem planów budżetowych 2007-13, na co nie zgadza się Francja.

I ostatnia rzecz, która może zmienić się w owej propozycji, to wysokość budżetu. "Ale zmiany będą niewielkie, budżet nie dojdzie do 1,04 proc. dochodu narodowego brutto" - powiedziały PAP źródła w Radzie UE. Ostatnia propozycja Londynu wynosi 1,03 proc. DNB czyli 849,3 mld euro.

"Ale pomiędzy 1,03 a 1,04 jest pole manewru wynoszące kilka miliardów" - powiedziały te same źródła.

Nieoficjalnie podano, że polski premier spotkał się w piątek z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i premierem Węgier Ferencem Gyurcsanym.

Inga Czerny, Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na szczycie UE nadal rozmowy, nowe propozycje po południu