Na Wall Street ciągle panują optymistyczne nastroje

Przemek Barankiewicz
13-05-2003, 18:16

Początek wtorkowej sesji przyniósł nieznaczne spadki na amerykańskich giełdach. Nastroje jednak pozostają bardzo dobre, bo większość inwestorów uznaje, że po zawędrowaniu indeksów na najwyższe od miesięcy poziomy korekta jest konieczna. Reakcja rynku na złe wieści z sektora detalicznego i obniżkę rekomendacji dla branży półprzewodników przez bank Merrill Lynch jest spokojna. Nasdaq po dwóch godzinach handlu wyszedł już „nad kreskę”.

Jeszcze kilka miesięcy temu samobójcze zamachy na amerykańskich obywateli w Arabii Saudyjskiej wywołałyby ostre spadki na Wall Street. Po 20-proc. wzroście indeksu Dow Jones i blisko 40-proc. zwyżką Nasdaq w porównaniu z październikiem 2002 r. sytuacja się jednak zmieniła.

Slabszy od rynku jest sektor detaliczny. Wal-Mart, największa sieć handlowa świata, zapowiedziała słaby drugi kwartał. Za liderem sektora, którego kurs spada, podążyły sieci Target i Sears Roebuck. Wyjątkiem jest JC Penney. Detalista zyskuje aż 6 proc. po publikacji bardzo dobrych wyników kwartalnych.

Ostatnie wzrosty w branży półprzewodników skłoniły analityków Merrill Lynch do obniżenia rekomendacji niektórych jej przedstawicieli. Efektem jest przecena papierów ATI Technologies, Intersil, Maxim Integrated, nVidia i Semtech.

Spadki przeważają w sektorze paliwowym. Przewodzi im El Paso, który rozczarował osiągnięciami w pierwszym kwartale.

Dalszy kierunek indeksów zależy od danych makroekonomicznych, które zaleją rynek w drugiej połowie tygodnia. Wtorkowe dane o wzroście deficytu handlowego w marcu nie stanowiły niespodzianki.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Rynek , PO

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na Wall Street ciągle panują optymistyczne nastroje