Na Wall Street ciągle przewagę mają kupujący

16-01-2004, 22:02

Amerykańskie giełdy udanie zakończyły tydzień. Sprzyjały temu dobre wieści ze spółek, które ostatni kwartał przeważnie zaliczają do udanych. W piątek niespodziewanie wzrosły też nastroje konsumentów mierzone przez Uniwersytet Michigan.

Piątkowe dane makro nie okazały się jednak jednoznaczne. Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 0,1 proc. wobec prognozowanych 0,4 proc. Z drugiej strony, wzrost wskaźnika nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan zaskoczył wszystkich. Ten indeks wzrósł w styczniu do 103,2 punktów z 92,6 punktów w grudniu i jest już na poziomie z listopada 2000 roku.

Ameryka w większym stopniu żyje jednak wynikami kwartalnymi spółek. Powody do zadowolenia mają udziałowcy General Electric, który poinformował o 47 proc. wzroście zysku w IV kwartale 2003 r. Kurs koncernu wzrósł o 4 proc., mimo sceptycznego komentarza analityków CS First Boston odnośnie raportu.

Silne były papiery komputerowe. Sun Microsystems, jeden z największych producentów serwerów, miał w ostatnim kwartale stratę niższą od oczekiwań rynku. Pozytywnie zaskoczyły także jego przychody. Kolejną sesję drożał IBM. „Big Blue” przez pięć lat będzie się zajmował informatyczną obsługą fińskiej Nokii. Wartość kontraktu sięga 200 mln EUR.

Do lepszych nastrojów na rynku Nasdaq przyczynił się Juniper Networks. Drugi na świecie producent sprzętu wykorzystywanego w budowie sieci teleinformatycznych zakończył kwartał aż o 74 proc. wyższym zyskiem niż przed rokiem. Zapowiedział także, że w pierwszym kwartale będzie on wyższy od prognozowanego przez analityków. Poprawa wyników Juniper Networks przełożyła się także na wzrost kursu rywalizującego z nim Cisco Systems.

Humory zaangażowanym w papiery detalistów tylko nieznacznie poprawił Home Depot. Sięć podwyższyła prognozę ubiegłorocznego zysku, ale nie wystarczyło to do poprawienia jej notowań.

W przyszłym tygodniu Wall Street nadal będzie zajęte wynikami kwartalnymi. W poniedziałek z blue chipów raportuje jedynie Pfizer.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Na Wall Street ciągle przewagę mają kupujący