Na Wall Street dalszy ciąg spadków

27-07-2007, 22:07

Dobre dane makro i niskie ceny akcji po  czwartkowej wyprzedaży nie zdołały poprawić nastrojów na amerykańskich giełdach. Piątkowe sesje zakończyły się kolejnym spadkiem wartości indeksów. Dow Jones stracił 1,5 proc., S&P500 spadł o 1,6 proc., a Nasdaq 1,4 proc.

Wiadomość o 3,4 proc. wzroście gospodarczym w II kwartale nie zrobiła na inwestorach dużego wrażenia. Podobnie jak niższa niż w I kwartale inflacja bazowa cen konsumpcji. Dane nie były zaskoczeniem dla rynku. 

Nie ustały główne przyczyny, które stały za czwartkową wyprzedażą, a mianowicie obawy, że rosnące kłopoty z pozyskaniem środków z emisji papierów dłużnych uniemożliwią transakcje przejęć. W piątek Cadbury Schweppes poinformował o przedłużeniu terminu sprzedaży amerykańskich marek napojów. Nieoficjalnie wiadomo, że inwestorzy, którzy mieli je odkupić, mają kłopoty z pozyskaniem pełnej ustalonej kwoty. Według agencji Bloomberg, w ciągu ostatnich trzech tygodni ponad 40 firm zmieniło warunki emisji papierów dłużnych lub z nich zrezygnowało. Inwestorzy pozbywają się akcji spółek, o których mówiło się, że mogą stać się wkrótce celem przejęć. W piątek mocno taniały m.in. Marsh & McLennan, największy na świecie broker ubezpieczeniowy, sieć hotelowa Wyndham Worldwide i działający na rynku nieruchomości Dillard's.

Pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku M&A spowodowało zdecydowany wzrost obaw inwestorów. W czwartek VIX, popularny w USA indeks zmienności rynku bazujący na cenach opcji na S&P500, nazywany nieoficjalnie "indeksem strachu", wzrósł aż o 21 proc. i osiągnął największą wartość od 13 czerwca 2006 roku. W piątek jego wartość wzrosła mniej, ale także istotnie, co oznacza że inwestorzy wciąż są gotowi płacić dużą premię za zabezpieczenie się przed dalszymi spadkami. Co ciekawe, w piątek w ubiegłym tygodniu analitycy zwracali uwagę, że kontrakty futures na VIX mają wyższą wartość niż sam indeks. Ponieważ porusza się on w przeciwnym kierunku do S&P500 był to sygnał ostrzegawczy dla rynku akcji.  

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na Wall Street dalszy ciąg spadków